Kwiatowe wnętrze – jak to zrobić?
Motywy kwiatowe podczas aranżacji wnętrz sprawdzą się w większości pomieszczeń, bez względu na styl, w którym zostały urządzone. Największe możliwości dają wnętrza rustykalne, shabby chic, ale też eklektyczne, jednak doskonale można je wkomponować również we wnętrza minimalistyczne.
Kluczowe w ociągnięciu sukcesu jest odpowiednie dopasowanie ich wzoru i kolorystyki do stylu, w którym jest utrzymane wnętrze. Ważne, by zastosowany motyw florystyczny współgrał z pozostałymi elementami.
Motyw florystyczny w formie naklejek
Jednym ze sposobów na wprowadzenie kwiatów do wnętrz jest zastosowanie naklejek. W formie naściennej bądź oryginalnej tego typu aranżacje florystyczne są najbezpieczniejszą metodą. Co ważne, mogą być wykorzystywane na wiele sposobów – mogą dekorować zarówno powierzchnię ścian, ale też być świetnym tłem dla stolików, półek czy mebli wypoczynkowych. Wśród dostępnych rozwiązań ogromną popularnością cieszą się wersje od polskiej marki Wonderwall, które wyróżnia wysoka jakość wykonania i niecodzienny design.
Wyjątkowe efekty można uzyskać w przypadku wnętrz surowych, wręcz utrzymanych w laboratoryjnym stylu. Uzyskanie kontrastów pozwala wydobyć piękno i skupić uwagę na wybranych sprzętach bądź obszarach pomieszczenia. W tradycyjnych wnętrzach, np. w salonie należy postawić na klasyczny motyw roślinny. Aranżacje kwiatowe w salonie to często naklejki z różami, liśćmi, jarzębiną czy wrzosami, choć oczywiście inne gatunki roślin również nie będą złym wyborem. Alternatywą dla florystycznych fototapet są płytki i mozaiki z motywem roślinnym Majolika Intense A od marki Tubądzin.
W ofercie producentów można znaleźć naklejki w wersji foliowej oraz welurowej, które poza ścianą, mogą doskonale ozdobić również meble. Ich niewątpliwą zaletą jest wyjątkowo niska cena. Użytkownicy uwielbiają je również za łatwość w usunięciu. Można je w dowolnym momencie ściągnąć i zamienić na inne dekoracje, co pozwala całkowicie zmienić charakter wnętrza.
[ x pomysłów na łazienkę bez okna - Dowiedz się więcej! ]
Jak właściwie wykorzystać motywy kwiatowe?
Stawiając na kwiatowe wnętrze, należy umieszczać je z głową. Warto zadbać o ich odpowiednią ilość, ale też właściwe połączenie. We wnętrzach rustykalnych dużo lepszym rozwiązaniem będą proste, tradycyjne kwiaty, których forma nie sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać na przekwiecone.
Ważne jest także zwrócenie uwagi na kolorystykę. Zarówno naklejki, jak i tapety nie mogą mieć zbyt dużo kolorów, gdyż wprowadzą do wnętrza chaos. Dobrze, jeśli całość jest utrzymana w tonacji wspólnej z pomieszczeniem.
A co z motywami florystycznymi w nowoczesnych wnętrzach?
Motywy florystyczne popularne są nie tylko w klasycznych wnętrzach. Swoisty renesans przechodzi aktualnie styl ludowy, który również wymaga użycia odpowiednich motywów roślinnych. Uwagę przyciągają m.in. domy zalipiańskie. Tego typu aranżacje florystyczne charakteryzują się unikalnym połączeniem kolorów, ale też pięknych wzorów.
Ogromną zaletą kwiatów jest fakt, że ożywiają każde wnętrze, bez względu na styl, w którym są urządzone. Wystarczy drobny akcent, by całkowicie zmienić jego stylistykę, bez względu na to, czy jest to jadalnia, salon czy sypialnia. Co więcej, planując np. aranżacje kwiatowe w salonie, warto nie tylko wybierać polskie rozwiązania, ale też motywy florystyczne zagraniczne. Jednymi z ciekawszych są te charakterystyczne dla stylu orientalnego, angielskiego czy przedstawiające kwitnącą wiśnię.
Motywy kwiatowe z żywych kwiatów – uzupełnienie dekoracji
Dopełnieniem kwiatowych dekoracji powinny być ich żywe wersje. Odpowiednio dopasowane rośliny pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników. W sypialni doskonale sprawdzi się aloes, który nocą wydziela tlen i tym samym nie wstrzymuje procesu fotosyntezy. Z kolei w salonie czy jadalni dobrym wyborem jest drzewko cytrynowe bądź pomarańczowe, które wprowadza do wnętrza przyjemny, świeży zapach, a jednocześnie jest piękną ozdobą domu.
[ Stwórz z nami jadalnię swoich marzeń! ]
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie właściwej rośliny warto zwrócić również uwagę na warunki – czy będzie możliwe zapewnienie im odpowiedniego słońca. W przypadku zaciemnionych wnętrz lepszym wyborem będą paprocie i bluszcze. Z kolei w nasłonecznionych pomieszczeniach dobrym wyborem będą sukulenty i kaktusy. Wybierając żywą roślinność warto zwrócić uwagę również na prawidłowe dopasowanie donicy – powinna ona być właściwej wielkości, ale też estetycznie się prezentować.