Boho w kuchni czyli lekkość i fantazja z czasów hipiskowskich
Marzyciel, podróżnik, lekkoduch, człowiek o hipisowskim temperamencie – to właśnie oni najlepiej odnajdą się we wnętrzach urządzonych w stylu boho. Nawiązuje on do czasów „dzieci kwiatów”, kiedy rozwijał się nurt hipisowski. Boho nie dotyczy więc tylko wystroju wnętrza, ale całego stylu życia. Pojęcie „boho” pochodzi od francuskiego „la bohème”.
To określenie używano w stosunku do grupy powstańczej artystów, którzy żyli zgodnie z własnymi zasadami, buntowali się przeciwko obowiązującym regułom. Kuchnia boho w swojej obecnej formie wyróżnia się lekkością, przyjemnym i przytulnym klimatem, a także odrobiną fantazji, która objawia się w sposób szczególny w etnicznych wzorach. Nie da się ukryć, iż jest to styl niezwykle różnorodny.
Styl boho to w skrócie:
- jasna paleta barw przełamana niekiedy mocniejszym akcentem dla ciekawego kontrastu i ożywienia stylizacji;
- naturalne materiały, czyli drewno, rattan, wiklina, len i bawełna;
- meble– najczęściej drewniane kredensy, półki i komody, które można odnowić i nadać im nowe życie;
- wszelkiego rodzaju plecionki jako dekoracje – makramy, dekoracyjne wełniane poduszki i koce. Wnętrze kuchni boho zdobią też kolorowe gobeliny, etniczne wazony, donice i dywany;
- żywa roślinność w kolorowych donicach w różnych rozmiarach.
Kuchnia boho w naturalnych barwach
Styl boho bardzo lubi naturę w każdej postaci, co jest widoczne również w jego stonowanej kolorystyce. W kuchni urządzonej w tym stylu na pewno pojawi się beż, écru, brąz i szarości. Przed malowaniem ścian, lepiej wybrać dwa kolory, które można ale nie trzeba przełamać dodatkową, intensywniejszą barwą. Z kolei na podłodze w kuchni boho powinno znaleźć się drewno, które będzie widoczne także na blacie roboczym. Jeżeli chodzi o meble, to dobrym pomysłem będzie połączenie szarości i drewna, najlepiej z frezowanymi frontami szafek, które będą ciekawą dekoracją wnętrza.
[ Sprawdź również - czym jest eco design? ]
Kuchnia boho czyli drewno, wiklina, len i bawełna
Paleta jasnych kolorów świetnie odnajduje się w towarzystwie naturalnych materiałów, których nie może zabraknąć w żadnym wnętrzu urządzonym w stylu boho. Na pewno w takiej kuchni musi pojawić się drewno. Może być ono na podłodze, na blacie i na szafkach. Świetną propozycją do wnętrza kuchni urządzonej w stylu boho są panele winylowe, które łączą w sobie piękno drewna z wytrzymałością kamienia. Ponadto genialnie wyglądają i z powodzeniem zastępują naturalną, drewnianą podłogę. Przykładem takiej podłogi jest Parc Bagatelle, od Charme Parquet.
Natomiast, jeśli właściciele wolą postawić na klasykę tzn. płytki gresowe w wersji imitującej drewno to jako drewnopodobną okładzinę mogą wybrać np. płytki Ascot Olivo, Porcelanosa. Styl boho to również wiklina, która świetnie prezentuje się pod postacią koszyków i osłonek na doniczki np. ze świeżymi ziołami. Jeżeli w kuchni jest miejsce na mały kącik jadalniany, to do klasycznego drewnianego stołu dobrze jest dobrać rattanowe krzesła fotelowe okryte miękkimi poduszkami, a wszelkiego rodzaju tekstylia niech będą wykonane z bawełny lub lnu. Chodzi o dywaniki, zasłony, ściereczki kuchenne, ale i elementy dekoracyjne. Wnętrze kuchni boho warto też delikatnie ożywić zielonymi dodatkami i niekoniecznie muszą to być prawdziwe rośliny. Znakomitą alternatywą dla żywych roślinek jest sztuczna trawa np. Olivo, Charme Parquet, którą można położyć na jednej ze ścian domowej kuchni. Optycznie ociepli i wzbogaci całą aranżację. Przytulny klimat zagwarantują też trawy pampasowe.
[ Wszystko co musisz wiedzieć o barku kuchennym! ]
Dekoracyjny patchwork w kuchni boho
Styl boho czerpie w wyraźny sposób inspiracje z etnicznych kultur afrykańskich czy z rejonów Ameryki Południowej, często zapożyczając od nich intensywne akcenty kolorystyczne. W ostatnich kilku sezonach możemy obserwować powrót patchworkowych wzorów. Dla miłośników wzorów i kolorów, kuchnia boho to idealne miejsce dla płytek z etnicznym wzorem jak np. kolekcja D Segni Tapeto Macro, Marazzi, która pięknie korespondować będzie ze stonowaną barwą szafek. Dodatkowo, na ścianach mogą zawisnąć plakaty lub obrazy prezentujące orientalne wzory. Motywy patchworkowe występują zarówno na płytkach, tkaninach jak i wielu dekoracjach.
Kuchnia boho ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Jest w niej przytulnie i ciepło, ale odznacza się też fantazją, lekkością i odwagą. To idealne miejsce dla naturalnych materiałów, etnicznych wzorów, kolorów ziemi, a także kontrastów. To w kuchni urządzonej w stylu boho spotkamy drewno, len i wiklinę oraz dekoracyjny patchwork.