Pomoc architekta – naprawdę warto
Wiele osób zapomina, że architekt podczas projektowania wnętrza ma kilka zadań do wykonania. Nie tylko ma urządzić wnętrze, ale też może pomóc jeszcze przed jego zakupem/budową. Coraz więcej osób decyduje się na konsultację z architektem przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania czy też przed wybraniem odpowiedniego projektu domu. Architekt na tym etapie może już pomóc poprzez dokonanie analizy lokalu pod względem użytkowym jak i estetycznym. Zwróci on, bowiem uwagę na usytuowanie wnętrz względem stron świata czy też ewentualnych zmian możliwych do wprowadzenia. Co więcej – jeszcze przed zakupem mieszkania poznasz szacunkowe koszty dopasowania wnętrz do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że architekt nie tylko patrzy – architekt również sprawdza stan techniczny nieruchomości, dzięki czemu podczas remontu nie zaskoczą Cię żadne problemy. Wiedza architekta, jego doświadczenie i znajomość aktualnie panujących trendów pozwoli Ci już na początkowym etapie podjąć najlepsze decyzje w zakresie Twojej przyszłości. Okazuje się, że pomoc architekta jest nieoceniona nie tylko ze względów estetycznych, ale też technicznych i finansowych.
Projekt wykonawczy gwarancją osiągnięcia zamierzonych efektów
Bez względu na to czy decydujesz się na budowę domu bądź też remont istniejącego, architekt po przeprowadzeniu wywiadu, poznaniu Twoich oczekiwań, potrzeb, jak i możliwości technicznych budynku stworzy projekt, na podstawie, którego ekipa budowlana będzie mogła wykonać wszelkie prace. Warto pamiętać, że to na podstawie dokumentacji stworzonej przez architekta będzie można zakupić właściwą ilość i rodzaj materiałów na budowę, a także poznać ich szacunkowe koszty. Dzięki dokładnie przygotowanej dokumentacji nie musisz obawiać się, że braknie materiałów, co może doprowadzić do przestojów w budowie, czy też zakupu nadmiaru produktów, których nie będziesz mógł zwrócić. Projekt wykonawczy architekta zawiera dokładne rozmierzenie płytek, czy też rozmieszczenie elektryki bądź hydrauliki. Takie dokładne plany pozwalają uniknąć poważnych problemów na budowie. Pomimo iż projekt wykonawczy ma pomóc ekipie budowlanej, na pierwszym miejscu pozwala on uzyskać estetyczne, komfortowe i zgodne z potrzebami wnętrze.
Architekt to również nadzór
Wiele osób błędnie uważa, że praca architekta kończy się w momencie stworzenia projektu wykonawczego. Okazuje się, iż stosunkowo często (w zależności od zawartej umowy) architekci pełnią również rolę nadzoru autorskiego inwestycji, dzięki czemu mają możliwość bieżącego kontrolowania zgodności realizacji projektu z wykonanymi pracami jak i jakości ich wykonania. Wiele osób decyduje się również na zatrudnienie architekta w formie inwestora zastępczego. Wówczas to on dokonuje zamówień niezbędnych materiałów, pilnuje fachowców, harmonogramu prac jak i jakości ich wykonania. Decydując się na nadzór autorski architekta nad budową czy remontem zyskujesz pewność, że realizacja będzie zgodna z oczekiwaniami i wyobrażeniami, które idealnie na papier przelał Twój architekt.
Zysk czy strata?
Wiele osób w tym momencie zaznaczy zapewne, że zatrudnienie architekta z tak szerokim zakresem obowiązków wiąże się z ogromnymi kosztami. Owszem – profesjonalny architekt, z dużym doświadczeniem i interesującym portfolio, nie należy do najtańszych inwestycji związanych z budową domu czy też remontem. Warto jednak zastanowić się nad możliwymi korzyściami z jego zatrudnienia i stratami – czy rzeczywiście zyski będą niższe niż koszty? Część osób decydujących się na budowę domu całkowicie nie posiada wiedzy na temat wykonania poszczególnych etapów czy prac. Decydując się na nawiązanie współpracy z architektem zyskujesz pewne ramię, które wesprze Cię w trudnych sytuacjach. Niejednokrotnie okazywało się, że pomimo posiadania doskonałego projektu wykończenia wnętrz, efekt końcowy nie był nawet zbliżony do planów. Wszystko z uwagi na niewłaściwe dopilnowanie ekipy budowlanej. Jeśli tematy budowlane nie są Ci bliskie – powinieneś zatrudnić architekta. Nie tylko przypilnuje wykonywania prac zgodnie z harmonogramem, ale również sprawdzi jakość wykorzystywanych materiałów – czy są zgodne z projektem. Wielokrotnie zdarza się, iż ekipy budowlane nie trzymają się ściśle zapisów projektu. Pamiętaj, że nawet najdrobniejsze zmiany w projekcie mogą całkowicie odmienić wnętrze. Czy koszty wprowadzenia ewentualnych poprawek w budowie domu rzeczywiście będą niższe niż zatrudnienie fachowca? Przeliczając zyski i straty weź również pod uwagę poświęcony czas na budowę domu, stres jak i nerwy związane z odpowiedzią na pytanie „czy zdążymy na czas?”. Co w sytuacji, gdy musisz wprowadzić się do domu w określonym czasie a prace są jeszcze niewykonane bądź wykonane wadliwie? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję musisz jeszcze wiedzieć, że dość często współpraca z architektami pozwala również zyskać w zakresie zakupu materiałów budowlanych jak i elementów wyposażenia. Znani i cenieni architekci dość często mają nawiązane współprace z producentami/hurtowniami materiałów, dzięki czemu mogą te same produkty kupić bezpośrednio w atrakcyjniejszych cenach.
Musisz wiedzieć, że doświadczony architekt jest dla budowy tak samo ważny, jak doradca inwestycyjny w inwestycjach finansowych. To on zarządza Twoimi finansami przeznaczonymi na wykończenie wnętrz. To od niego zależy, czy zostaną osiągnięte dobre bądź też niezadowalające efekty, a także czy ewentualne zmiany i poprawki będą Cię drogo kosztować. Wybierając odpowiedniego architekta postaw na doświadczenie, wiedzę i jakość poparte solidnym portfolio, będącym gwarancją dobrej współpracy.