Wizualizacja – piękna obietnica
Wizualizacja to nic innego jak przedstawienie informacji w sposób wizualny, czyli graficzny. To piękne zdjęcia, które pokazują ostateczną wersję tego, jak ma wyglądać urządzone wnętrze. Często robią ogromne wrażenie na odbiorcach, gdyż przedstawiają idealną wersję rzeczywistości – kolory są zawsze intensywne, wnętrze pełne światła, a dom czysty i zadbany. Innymi słowy, to obietnica tego, jak będzie, gdy zakończone zostaną prace, związane z aranżacją czy remontem.
Projekt – szczegółowy plan
Projekt nie ma nic wspólnego z pięknymi zdjęciami – to coś znacznie więcej. To kompleksowy proces planowania tego, jak ma być urządzone wnętrze. Poprzedzony jest szczegółowym wywiadem na temat domowników, ich potrzeb, preferencji, a także inwentaryzacją miejsca, którego ma dotyczyć. Na tej podstawie przygotowuje się koncepcję aranżacji oraz układ funkcjonalny zawartych w niej elementów. Projekt zawiera również dokładne wskazówki dla jego wykonawców. Może, ale nie musi zawierać też w sobie wizualizacje.
Wizualizacja odzwierciedla pomysł, projekt go wymyśla
Wizualizacja jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy dokładnie wiemy, jak ma wyglądać urządzane przez nas wnętrze. Pozwoli przenieść naszą wizję z wyobraźni na papier i sprawdzić, jak będą komponować się wszystkie wybrane przez nas elementy. Projekt to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują kompleksowej pomocy w aranżacji wnętrza. Sprawdzi się zarówno wtedy, gdy nie mamy pomysłu na to, jak powinno wyglądać wnętrze lub gdy po prostu chcemy mieć pewność, że będzie estetyczne i funkcjonalne. W przypadku samej wizualizacji takiej pewności nie mamy.
[ Podłoga Twoich marzeń - wybierz tę jedyną! ]
Wizualizację tworzy grafik, projekt - architekt
Wizualizację może stworzyć każda osoba, biegła w obsłudze programów graficznych. Przygotowanie kompleksowego projektu to natomiast praca, którą może wykonać tylko wykwalifikowany architekt. Taka osoba musi odznaczać się nie tylko kreatywnością, ale też posiadać wiedzę techniczną i doskonałe umiejętności z zakresu projektowania. Tylko dzięki nim może stworzyć projekt przyjaznego domownikom, harmonijnego wnętrza.
Wizualizacja dba o piękno, projekt o potrzeby
O ile rolą wizualizacji jest przedstawienie estetyki projektowanych pomieszczeń, o tyle w projekcie najważniejsza jest ich ergonomia. Architekt projektuje zagospodarowanie i wyposażenie, biorąc pod uwagę przyszłych domowników, ich styl życia, preferencje, komfort i potrzeby. Przykładowo, planując kuchnię w domu zamieszkałym przez rodzinę zadba o to, by z okna było widać bawiące się w ogrodzie dzieci, a w pomieszczeniu nie było niebezpiecznych sprzętów w ich zasięgu.
Wizualizacja jest dla mieszkańca, projekt dla fachowców
Wizualizacja to narzędzie dla przyszłego mieszkańca – pozwala mu zobaczyć, jak będzie wyglądać planowane wnętrze. Projekt zawiera cenne informacje nie tylko dla domownika, ale też przede wszystkim dla realizujących go fachowców – elektryka, glazurnika, stolarza i innych. Znajdują się tam na przykład dokładne instrukcje, gdzie mają znajdować się gniazdka, jak ma wyglądać oświetlenie, jakie wymiary mają mieć meble, a także informacje odnośnie wykorzystywanych materiałów i ich cen.
[ Nowoczesne budownictwo to inteligentny dom! ]
Należy pamiętać, że decydując się na samą wizualizację na podstawie własnych pomysłów, możemy napotkać na nieprzewidziane problemy w trakcie ich realizacji. Zatrudnienie architekta pozwoli ich uniknąć. Oszczędzi czasu, nerwów, a także niepotrzebnych wydatków – w projekcie znajdują się szczegółowe informacje, co kupić, gdzie i za ile. Architekt zbierze pomysły, inspiracje, skonfrontuje je z rzeczywistością, doradzi i pozwoli stworzyć spójną koncepcję aranżacji. Dzięki niemu planowane wnętrze stanie się nie tylko piękne, ale też będzie się w nim dobrze mieszkało.