Smog - niebezpieczna dymomgła
Smog to słowo, pochodzące z języka angielskiego. Powstało z połączenia dwóch wyrazów – smoke (dym) i fog (mgła). Tym mianem określa się chmurę szkodliwych pyłów, unoszącą się w powietrzu. Należą do nich związki siarki, związki azotu, metale ciężkie, amoniaki i inne. Szczególnie groźny jest pył, oznaczony symbolem PM 2,5 – oznacza on substancje, które przedostają się bezpośrednio z płuc do krwi, a więc są najbardziej niebezpieczne dla organizmu. To właśnie wtedy, gdy ich stężenie w powietrzu jest wyjątkowo duże, powstaje ciężka, gęsta, brudna chmura. Niestety, są dni, gdy ich wynik ich pomiaru w Polsce wielokrotnie przekracza zalecane normy.
Skąd się bierze smog?
Choć myśląc o źródłach zanieczyszczenia powietrza, na ogół przychodzą nam do głowy samochodowe spaliny czy dym z kominów przemysłowych, nie jest to cała prawda. Powstaniu smogu sprzyja kilka czynników. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej pora roku. Gdy temperatura spada, w mieszkaniach robi się zimno i rozpoczyna się sezon grzewczy. Palenie w piecach niskiej jakości węglem, drewnem czy śmieciami to prosty przepis na zatrucie powietrza. Powstaniu smogu sprzyja sucha, bezwietrzna pogoda. Brak wiatru sprawia, że chmura pyłów kumuluje się w jednym miejscu. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja geograficzna. Na powstanie smogu bardziej narażone są miejscowości, leżące w kotlinach oraz w pobliżu rzek i zbiorników wodnych.
Grupy podwyższonego ryzyka
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska prowadzą ciągły monitoring poziomu czystości powietrza. Wyniki ich pomiarów są powszechnie dostępne w Internecie. Natychmiastowy dostęp do nich umożliwiają specjalne aplikacje, pozwalające na bieżąco śledzić poziom smogu w mieście. Powinniśmy dodać je do ulubionych szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się w grupach podwyższonego ryzyka, dla których działanie smogu jest wyjątkowo szkodliwe. Należą do nich osoby z chorobami układu krążenia i oddechowego, małe dzieci, młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest niestety gorsze niż długotrwałe palenie papierosów. Smog prowadzi do powstania astmy, zaostrzenia problemów oddechowych, zawału serca, pogarsza nastrój, kondycję, skraca długość życia.
Smog jak się chronić?
Przed smogiem można chronić się na wiele sposobów. W dni, w trakcie których natężenie szkodliwych pyłów wielokrotnie przekracza dopuszczane normy, lepiej ograniczyć wychodzenie z domu do niezbędnego minimum. Nie należy też otwierać okien – chęć wywietrzenia pokoju niestety przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Lepiej też zrezygnować z uprawiania sportów na świeżym powietrzu – to nie jest dobry moment, by pobiegać czy pograć w piłkę. Unikajmy też centrów miast i ruchliwych ulic, bo tam stężenie szkodliwych pyłów jest największe. Jeśli musimy wtedy coś załatwić, warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową. Samochód warto zostawić w garażu – nie ma co przyczyniać się do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrzu.
Dieta antysmogowa
Osoby z grup ryzyka powinny zwrócić też szczególną uwagę na to, co jedzą. W swojej diecie warto uwzględnić produkty, które poprawiają działanie układu oddechowego i krążenia oraz są antyoksydantami – chronią przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Do takich produktów należą m.in. zielone warzywa – brukselka, kalafior, brokuły, owoce leśne, cytrusy, a także ryby, kasze, przyprawy, takie jak kurkuma. W dniach, w których powietrze jest bardzo zanieczyszczone, warto uwzględnić je na swoim talerzu. Poprawią nastrój i pozwolą organizmowi oczyścić się z zanieczyszczeń.
Rekuperator – urządzenie do walki ze smogiem
Niestety, zamknięcie się w takie dni w domu wcale nie chroni przed smogiem. W czterech ścianach również nie jesteśmy bezpieczni. Nieszczelne okna i ściany powodują, że zanieczyszczenia przedostają się do mieszkań. Trują powietrze, którym oddychamy w domu, dlatego tak ważne jest zadbanie o jego wentylację. Urządzeniem, które pozwala to zrobić, jest rekuperator. Zaopatrzony jest w 2 filtry – wywiewny i nawiewny, zapewniające stały przepływ powietrza. Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, a zużyte powietrze wymienia na świeże. Oprócz smogowego pyłu rekuperator wyłapuje też bakterie, pleśnie, grzyby. Dzięki temu staje się urządzeniem, które nie tylko oczyszcza powietrze, ale też ratuje zdrowie. Sprawdź artykuł: rekuperacja w domu
Ciepły dom, czyste powietrze
Oprócz świeżego powietrza rekuperator zapobiega również utracie ciepła. To pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o połowę. Jednocześnie zapobiega przegrzaniu i podnosi komfort domowników. Znikają bóle głowy, problemy ze snem, rozdrażnienie. Dom staje się bezpiecznym, przyjemnym miejscem, w którym można chronić się w zagrożone smogiem dni. Znikają nieprzyjemne zapachy, a powietrze w domu jest czyste i świeże. Można wtedy zapomnieć o zapachach do kontaktów czy kadzidełkach. W każdym zakątku domu można oddychać pełną piersią niczym na nadmorskiej plaży albo w środku lasu.