Zagospodaruj przestrzeń…z głową
Wydaje Ci się, że na powierzchni 4 m2 jest to niemożliwe i trudno jest w tym przypadku mówić o komforcie, kiedy wszystkie urządzenia są ulokowane bardzo blisko siebie? O powodzeniu decydują milimetry. Musisz zwrócić uwagę, czy przy wybranym przez siebie ustawieniu otworzysz bez problemu pralkę czy wejdziesz do wanny lub też umyjesz ręce w umywalce. Jeżeli tak nie jest, ustawienie trzeba zmienić, a być może też wybrać mniejsze urządzenia sanitarne. Marzy Ci się pralka i suszarka, ale stawiając je obok siebie, masz problem z otwarciem drzwi kabiny prysznicowej. Możesz umieścić je w pionie, jedna na drugim, a kabinę prysznicową wybrać narożną, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Na etapie projektowania musisz koniecznie zwrócić uwagę na wszelkie kolizje między sprzętami, drzwiami i ewentualnie oknem. Unikniesz w ten sposób błędnych zakupów.
Wanna czy prysznic, czyli łazienkowe dylematy
Najlepiej i wanna, i prysznic, chociaż wyposażenie małej łazienki w oba te urządzenia jest zwyczajnie niemożliwe. Dysponujesz małą łazienką, wiec postaw na kabinę prysznicową z brodzikiem. Najmniej miejsca zajmuje narożna, jak propozycje od Roltechnik. Chcąc postawić obok inne urządzenia lub meble, wybierz kabinę przesuwną lub składaną, a nie otwieraną na zewnątrz. W dużych łazienkach również dobrze sprawdzi się kabina prysznicowa. Ogromny komfort zapewniają kabiny bez brodzika, które mogą przybierać bardzo duże rozmiary, czego przykładem są kabiny od Roca. Polecamy je też dla osób z ograniczeniem ruchowym. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jeśli Twoja łazienka jest większa i nie jesteś w żaden sposób ograniczony metrażem, możesz zaaranżować w niej prawdziwy pokój kąpielowy, np. z modną, wolnostojącą wanną o opływowym kształcie z serii Plomba od marki Laufen. Wanny występują też w wersji do zabudowy, które doskonale sprawdzą się na mniejszych powierzchniach, ale wciąż o dużym potencjale.
Zobacz na co warto zwrócić uwagę wybierając kabinę prysznicową
Światło – jasno i praktycznie
W łazience musi być dobre oświetlenie, przystosowane do czynności, jakie w niej wykonujemy. Potrzebujemy kilku punktów świetlnych. Na pewno musi być to oświetlenie główne, którego rolę przejmuje w większości przypadków żyrandol lub przylegający idealnie do sufitu plafon. Obok lustra świetnie sprawdzają się kinkiety, dla których alternatywą jest lustro z wbudowanym już oświetleniem. Cenisz sobie nastrojowy klimat w łazience? Zdecyduj się na dodatkowe dekoracyjne oświetlenie np. przy wannie. Wszystkie te oprawy możesz tak naprawdę zastąpić jednym, niezwykle funkcjonalnym systemem. Tworzą go listwa magnetyczna Archlines od SternLight oraz dowolna ilość reflektorów z regulacją kierunku światła. Listwę umieszczamy dowolnie na ścianach i suficie, uzupełniając ją w wybranych miejscach punktami świetlnymi. Materiały, z jakich system jest wykonany, są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, w łazience sprawdzają się doskonale.
Przeczytaj więcej o marce oświetleniowej Sternlight
Odporne na wodę i wilgoć
Istotne jest, aby zarówno podłoga, jak też ściany były pokryte materiałami odpornymi na wilgoć. Dodatkowo powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Do wyboru masz płytki ceramiczne, najczęściej wykorzystywane w łazience, zarówno na ścianach, jak też na podłodze. Godnymi uwagi są płytki Blanco Totale, czyli w klasycznym białym kolorze, jednak wyróżniające się unikalnym atutem, antybakteryjną powierzchnią. Łazienka jest fantastycznym miejscem do namnażania się bakterii i grzybów, dlatego warto zadbać o ograniczenie im do tego warunków. Możesz też skorzystać z paneli winylowych, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne panele, imitują też naturalne drewno. Są jednak odporne na wilgoć i wodę oraz uszkodzenia mechaniczne. Skutecznie ocieplają łazienkę i sprawiają, że jest w niej naprawdę przytulnie.
Sprawna wentylacja
Powietrze w łazience narażone jest na wysoki poziom wilgotności, co skutkuje namnażaniem się pleśni i grzybów, szczególnie w fugach, na stykach podłogi i ścian oraz przy armaturze łazienkowej. Aby tego uniknąć i uchronić się przed szkodliwym dla zdrowia środowiskiem, należy koniecznie wyposażyć łazienkę w odpowiedni system wentylacji. Zastosuj wentylację grawitacyjną, która usuwa zanieczyszczone powietrze, odprowadzając je kanałami wywiewnymi na zewnątrz. Montujemy wentylator pod sufitem, możliwie jak najdalej od drzwi. Warto też zdecydować się na drzwi do łazienki, posiadające odpowiednio w otwory wentylacyjne.
Łazienka powinna odpowiadać Twoim potrzebom, a będzie tak, jeżeli projekt uwzględni zarówno potencjał i ograniczenia pomieszczenia, jak też Twoje nawyki i oczekiwania. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest kompromis, innym razem duża rewolucja i zmiana wyboru. Ale warto, jeżeli efekt końcowy ma sprawić, że łazienka będzie Twoim ulubionym pomieszczeniem w domu.