Alergia w mieszkaniu objawia się kaszlem, dusznościami, a nawet astmą. Organizm alergika wymaga szczególnego traktowania oraz wzmożonej ostrożności przy wyborze podłogi, pokrycia ścian i mebli. Szczególną uwagę powinno się poświęcić podłogom ze względu na fakt, że to właśnie na niej osadza się najwięcej kurzu. Są takie powierzchnie, które sprzyjają temu zjawisku, problem dodatkowo potęgują trudności w utrzymaniu ich w sterylnej czystości. Co możesz zrobić, aby Twój dom był przyjazny alergikom, którzy w nim mieszkają?
Meble im prostsze tym lepsze
Moda na minimalizm trwa i przy aranżacji mieszkania dla alergika powinniśmy to wykorzystać. Kształt mebli ma duże znaczenie pod względem trudności w ich czyszczeniu. Im prostsze są ich forma i kształt, im mniej mają zakamarków, tym mniej kurzu zalega w trudno dostępnych miejscach. Łatwiej jest go usunąć z powierzchni mebli i tym samym pozbyć się czynnika wywołującego nieprzyjemne reakcje alergiczne. Postaraj się wybierać meble z litego drewna, nie ze sklejki. Ich cena jest zapewne wyższa, jednak przy ich produkcji nie wykorzystuje się kleju emitującego szkodliwe substancje.
Podłoga dla alergika, której nie lubią kurz i roztocza
Stanowi największą powierzchnię w mieszkaniu, jest więc szczególnie narażona na osadzanie się kurzu, który w konkretnych przypadkach będzie na niej zalegał. Oczywiście przy alergii powierzchnie podłogowe, trzeba sprzątać częściej utrzymując je w możliwie jak największej czystości. Podłogę odkurzamy z wykorzystaniem odkurzacza z filtrami wodnymi i myjemy wodą. Zdecydowanie unikamy wykładzin dywanowych, które są idealnym miejscem do bytowania i rozmnażania się roztoczy. Jeżeli bardzo zależy Ci na chodzeniu po miękkim dywanie, wybierz opcję z tworzywa sztucznego, dywan na podkładzie z filcu lub tkaniny jutowej.
Dywan jednak zawsze układamy na podłodze, wykonanej w różny sposób. Bardzo dobrze w przypadku alergików sprawdzają się podłogi winylowe, wykonane z paneli z polichlorku winylu. Występują w kilku wariantach, najlepszym będzie podłoga z paneli montowanych bez użycia kleju. Winylowe powierzchnie są łatwe w czyszczeniu, a przy tym doskonale imitują naturalne drewno, które jest droższą alternatywą, jednak równie sprzyjającą alergikom.
Poznaj zalety podłóg winylowych i przeczytaj artykuł: Nowoczesne podłogi winylowe LVT - alternatywa dla naturalnego drewna.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na panele drewniane, warto jest zadbać o ich właściwą impregnację i ochronę przed uszkodzeniami. Stosuje się w tym celu lakiery. Wybierz lakier wodny, który zarówno podczas nakładania na powierzchnię, jak i po wykonanej pracy nie wydziela drażniącego zapachu. Można też użyć wosków lub olejów, jednak większość z nich jest wzbogacona o terpentynę, substancję uczulającą.
Alergicy powinni zastanowić się też nad płytkami ceramicznymi. Podczas gdy panele sprawdzą się fantastycznie w pokojach, płytki polecamy do kuchni i łazienki, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko kontaktu z wodą. Trzeba jednak zadbać o właściwą impregnację fug, ponieważ w połączeniu z wodą będą one atrakcyjnym środowiskiem dla pleśni i grzybów. Specjalistyczne środki skutecznie ograniczają ryzyko ich rozwoju.
Porównanie drewna z ceramiką znajdziesz w tym artykule: Drewno a ceramika
Co na ściany - tapety dla alergików?
Wybrałeś już meble i podłogę dla alergika, ale pozostały jeszcze ściany. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku farba, polecamy malować, nie tapetować. Podczas układania tapety dla alergika - kleje wydzielają nieprzyjemne zapachy i szkodliwe opary, niekorzystnie wpływając na organizm alergika. Skorzystaj z antyalergicznych farb, stworzonych z myślą o osobach o szczególnie wrażliwym organizmie. Jeżeli zależy Ci na wyjątkowo nieszablonowym wnętrzu, zdecyduj się na ceramiczne płytki ścienne, które są szczególnie dobrym rozwiązaniem w kuchni, jako pokrycie powierzchni między wiszącymi szafkami i blatem. Płytki dekoracyjne oryginalnie i efektownie udekorują też salon czy sypialnię.
Kurzołapy
Niestety, piękne ozdobne poduchy na łóżku i na kanapach to wróg alergika. Ciężkie zasłony, eleganckie firany, grube koce i narzuty to siedliska dla alergenów. Jeśli nie chcemy z nich rezygnować i żyć w sterylnych pomieszczeniach bez kolorowych materiałów, musimy mieć świadomość, że w domu alergika należy je znacznie częściej czyścić i prać. Gdy nasze dziecko jest alergikiem, uważajmy na pluszaki. Nie zasypujmy pokoju dziecka sztucznymi zwierzątkami, lecz zdecydujmy się na dwa, trzy misie, które należy regularnie otrzepywać z kurzu i prać.
Jak oczyścić powietrze z alergenów?
Jeśli powietrze w Twoim domu już jest pełne alergenów albo po prostu wiesz, że Twój ukochany kotek Kropek jest przyczyną kataru masz jeszcze asa w rękawie – rekuperację! System wentylacji może działać przez cały dzień i noc, ponieważ jest bezszelestny. Dodatkowo, rekuperacja poza oczyszczeniem powietrza w domu, dodatkowo dostarczy Ci czyste powietrze z zewnątrz. Nie musisz się obawiać spalin czy smogu, a i kotek Kropek będzie szczęśliwszy. Alternatywą lub uzupełnieniem rekuperacji jest tradycyjny oczyszczacz powietrza.
Dom bezpieczny dla alergika jest wyzwaniem aranżacyjnym. Trzeba zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły i detale, z jakich materiałów są wykonane i czy nie stanowią one dobrego środowiska do rozwoju roztoczy, grzybów i pleśni. Podłoga, ściany i meble, to na nich powinna skoncentrować się wzmożona uwaga. Podłogi niech pokryją się ceramicznymi płytkami i panelami winylowymi, ściany farbą i płytkami dekoracyjnymi, a meble niech będą drewniane, o prostej, minimalistycznej formie.