Podstawowe zasady oświetlenia miejsc pracy
Przypisuje się mu kilka kluczowych dla pracowników funkcji. Przede wszystkim zapewnia odpowiednie warunki, które sprzyjają wykonywanym obowiązkom. Aby tak jednak było, oświetlenie trzeba dostosować do specyfiki konkretnego miejsca. Inne oświetlenie stosuje się w biurze, a inne na dużej hali produkcyjnej. Ponadto to ono odpowiedzialne jest w znaczącym stopniu za bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniu. Mając dobrą widoczność, możemy się swobodnie poruszać. Oczywiście też oświetlenie stwarza odpowiednie otoczenie świetlne, a przynajmniej tak być powinno.
Właściwe oświetlenie jest wtedy, kiedy pracownik wykazuje zdolność szybkiego postrzegania i jest w stanie odróżnić szczegóły i detale. Ważne jest również, aby dzięki niemu był on pozbawiony nadmiernego zmęczenia oraz dyskomfortu. Poziom natężenia światła powinno się dopasować do przeznaczenia konkretnego pomieszczenia i wykonywanych w nim czynności. Dla biur ze stanowiskami komputerowymi najlepsze jest światło o natężeniu 500 lx. W archiwach lepiej będzie sprawdzało się światło o natężeniu 300 lx. Z kolei dla magazynów dedykowane jest natężenie 200 lx.
Oświetlenie miejsc pracy możemy podzielić na trzy grupy, które są też powszechnie znane w systemach oświetleniowych dla pomieszczeń mieszkalnych. Jest to światło ogólne, mające zapewnić równomierne doświetlenie całej powierzchni. Oświetlenie miejscowe jest dodatkowym, wykorzystywanym w szczególnych okolicznościach, gdzie wymagany jest większy dopływ światła. Jest też oświetlenie złożone, które jest pewnego rodzaju systemem, łączącym dwa wcześniej wspomniane źródła światła.
Jedyna taka oprawa symulująca światło słoneczne
Najlepszym źródłem światła dla człowieka jest światło naturalne, które jest najprzyjemniejsze dla naszych oczu i zapewnia nam najlepsze warunki do codziennego funkcjonowania, również do pracy. W biurach, na halach produkcyjnych czy w magazynach jego dopływ jest ograniczony lub nie ma go w ogóle. Czy można je czymś równie skutecznym zastąpić? Takiemu wyzwaniu postanowili sprostać projektanci marki SternLight, który stworzyli pierwsze takie na świecie oświetlenie, które symuluje światło słoneczne. Jest to system Blunami, cechujący się podwyższonym współczynnikiem oddawania barw, wynoszącym w tym przypadku aż 98,5%. Charakterystyczną jego cechą jest też zdolność do odtwarzania dobowego cyklu słonecznego. Ten inteligentny system może emitować światło zbliżone maksymalnie do porannego, popołudniowego i wieczornego w zależności od pory dnia.
Oświetlenie Blunami sprzyja efektywnej pracy, stwarzając ku temu doskonałe warunki, niczym naturalne światło z zewnątrz. Ponadto jest też bardzo dyskretne i uniwersalne w swojej formie, pasuje do każdej aranżacji wnętrza. Jest w postaci paneli wpuszczonych w sufit, bez zbędnych dekoracji i ozdobnego wykończenia.
W idealnym ustawieniu
We wnętrzach, w których pracujemy, a często są to duże pomieszczenia z wieloma stanowiskami pracy, konieczne jest zastosowanie wielu opraw, jednak niekoniecznie zawsze w takich samych odległościach od siebie. Wydzielone w pomieszczeniu strefy o różnym przeznaczeniu mogą pozbawić nas konieczności doświetlenia lepiej niektórych z nich. Szczególnie łatwe w obsłudze i praktyczne są listwy magnetyczne ArchLines. Są to mocowane na ścianach i sufitach listwy, na których umieszczane są reflektory. Sami decydujemy, gdzie i w których miejscach mają się one znaleźć. Dodatkowym ich atutem jest możliwość zmian kierunku światła. Pozwala to więc odpowiednio dobrze doświetlić te strefy, w których pracują ludzie i potrzebują do wykonywania swoich obowiązków więcej światła. Listwy ArchLines wraz z reflektorami są w uniwersalnych barwach. To klasyczne połączenie czerni i bieli, które sprawdza się zawsze i wszędzie.
Poznaj więcej ciekawych produktów marki Sternlight!
Plafony i oczka, czyli świetlne konstelacje
Na pewno warto też zastanowić się nad typowymi dla biur rozwiązaniami, które wykorzystywane są w nich od wielu lat. To typowe oczka natynkowe lub podtynkowe, czyli niewielkie oprawy, przyjmujące różne kształty, wśród których są modele z regulacją kierunku światła. Na suficie może się ich znaleźć dowolna ilość. Świetnie w miejscach pracy sprawdzają się też przylegające do sufitu płaskie plafony. Emitują bardzo dobre dla oczu człowieka światło, są dostępne w rożnych rozmiarach, a także charakteryzują się bardzo minimalistycznym wzornictwem.
Najlepszym wyborem będzie oczywiście światło LED. Jest nie tylko energooszczędne, ale też bardzo przyjemne dla wzroku człowieka i oczywiście bezpieczne dla niego i środowiska ze względu na brak w diodach szkodliwych substancji.