Zabudowa meblowa do garderoby
Miejsce na garderobę możemy wygospodarować w przedpokoju lub sypialni bądź też przeznaczyć na nią osobne pomieszczenie. Zależy to przede wszystkim od wielkości naszego mieszkania oraz naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli decydujesz się na garderobę w swojej stosunkowo dużej sypialni, powinieneś wydzielić dla niej przestrzeń, np. korzystając ze ścianek kartonowo-gipsowych, podwieszanych drzwi lub też drzwi przesuwnych. W ten sposób powstanie tak naprawdę kolejne pomieszczenie. Pamiętaj jednak, aby przestrzeń została wydzielona w taki sposób, abyś nadal mógł swobodnie korzystać ze swojej sypialni. Nie powinny wystąpić w niej żadne kolizje mebli, drzwi i okien.
Szczęściarzami są Ci, którzy mogą sobie pozwolić na garderobę w jednym z istniejących już pomieszczeń. Możliwości aranżacji są wtedy naprawdę duże, a miejsca do przechowywania ubrań i akcesoriów z pewnością wystarczy dla każdego domownika. Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał wnęki, pomieszczenia czy wydzielonej powierzchni, warto jest zdecydować się na meble wykonane na wymiar. Garderoba raczej nie powinna być mniejsza niż 1,5 x 1,5 metrów. Wnęki, które mają więcej niż 2,0 metry szerokości i głębokości już dobrze sprawdzą się w tej roli. W garderobie nie może zabraknąć półek, szuflad, wieszaków i drążków. Moduły wykonuje się w wielu przypadkach z płyt meblowych, ale też z naturalnego drewna. Są elementy metalowe i z tworzywa sztucznego. Jeżeli decydujemy się na gabloty, możliwe, że wykorzystane zostanie także szkło.
Systemy przechowywania i porządkowania przestrzeni
Półki, szafki, drążki i szuflady to podstawowe wyposażenie każdej garderoby, na którym jednak nie kończymy jej projektu. Jeżeli przechowujesz w niej także buty, to ciekawym rozwiązaniem będzie wyposażenie jej w specjalne stojaki na obuwie. Nie musisz ich chować w pudełkach, co utrudnia znalezienie odpowiedniej pary. W ten sposób bardzo często zapominamy o niektórych butach, które znajdują się nawet po kilku latach. Pudełka i pojemniki przydadzą Ci się jednak na ubrania sezonowe, może szaliki i czapki lub jeżeli też paski i torebki.
Ważne jest też, abyś obiektywnie ocenił swoją kolekcję ubrań, czego masz najwięcej, a czego najmniej. Eleganckie spodnie najlepiej zawiesić na specjalnych wysuwanych wieszakach. Dobrze sprawdzą się też wieszaki klamrowe. Są też specjalne szuflady na paski, a jeżeli zależy Ci na maksymalnym porządku szuflady możesz wyposażyć w praktyczne wkłady, dzięki którym porządek zapanuje też w Twojej bieliźnie.
Masz jeszcze dużo miejsca do zagospodarowania? Może przyda Ci się jakaś pufa, na której będziesz mógł wygodnie usiąść, wybierając kolejną stylizację. Garderoba jest też świetnym miejscem na toaletkę do makijażu. Nie zapomnij też o dużym lustrze.
Funkcjonalne oświetlenie
W garderobie wydzielonej w innym pomieszczeniu rzadko znajduje się okno, więc nie mamy źródła naturalnego światła. Konieczny jest montaż oświetlenia, które naprawdę dobrze doświetli wnętrze garderoby. Również w garderobie znajdującej się w osobnym pomieszczeniu nie może go zabraknąć. Światło musi docierać do wszystkich półek, dlatego też jeden punkt świetlny na suficie nie wystarczy. Możesz zdecydować się na kilka punktów, co tylko w pewnym stopniu rozwiąże problem, ponieważ wciąż niektóre półki nie będą odpowiednio doświetlone, szczególnie te ukryte. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się reflektory z regulacją kąta świecenia np. reflektor Mr Hide. Możemy je ustawić dowolnie, doświetlając wszystkie półki. Jeszcze skuteczniej doświetlisz wnętrze z systemem Archlines od Sternlight. To magnetyczna listwa, którą montujemy na suficie i ścianach, umieszczając na niej dowolnie reflektory z regulacją kierunku świecenia. Oprócz tego, że jest to oświetlenie praktyczne, to również bardzo efektownie się prezentuje.
Może Cię również zainteresować: Światło rzeźbi przestrzeń! Jak dobrze wybrać oświetlenie do wnętrza?
Twoja moda zasługuje, aby otaczać się praktycznym, ale i gustownym wnętrzem. Ty za to zasługujesz na luksus w swoim własnym domu.