Trochę statystyk
Według raportu OECD jesteśmy na drugim miejscu w rankingu najdłużej pracujących narodów Unii Europejskiej. Pracujemy dużo, bo według badań statystyczny Polak przepracował średnio 1918 godziny, co oznacza, że spędzamy więcej czasu w pracy niż Japończycy czy Amerykanie. Mimo gwarantowanych 26 dni urlopu 65% pracowników stwierdza, że jest zbyt zmęczona, aby odpocząć. Badanie przeprowadzone na tysiącu pracowników wykazało również, że 60% z nas nie odczuwa ulgi w stresie po wakacjach. Wręcz przeciwnie – wracając do pracy, czujemy się bardziej spięci. Co ciekawe, najwyższą produktywność osiągamy pracując… 52 minuty bez przerwy, a następnie pozwalając sobie na długie 17 minut relaksu (np. zakupy, oglądanie telewizji, gry komputerowe). Wiedzą o tym pracodawcy i coraz częściej z pomocą architektów wnętrz stawiają na nowoczesne biura, które oferują specjalne strefy służące regeneracji sił umysłowych, czyli tzw. Relax space.
Liczy się pomysł
Zjeżdżalnie, huśtawki, kapsuły do odpoczynku i akwaria w biurach Google, miejsce do skate-boardingu i dla DJ’a u Facebooka, stoły bilardowe w siedzibie AOL czy boisko do koszykówki i siłownia w biurze Skanska to tylko niektóre z przykładów kreatywnych rozwiązań dla relax space w biurze. Architekci wnętrz dbają o to, aby każda powstająca przestrzeń typu relax space odznaczała się innowacyjnością oraz nieszablonowym podejściem. Na efekt końcowy wpływ ma wiele elementów: meble, oświetlenie, kolory jak i kształty i faktury.
Powrót do natury
Jako ludzie jesteśmy częścią natury, więc zieleń działa na nas kojąco i poprawia ogólne samopoczucie w sytuacjach stresowych. Badania wykazały, że w biurach, w których znalazło się miejsce na żywe rośliny zielone, produktywność pracowników wzrosła o około 15%, a liczba popełnianych błędów zmniejszyła się o 12%. I jest to chyba wystarczający powód, aby relax space były takim miejscem, gdzie roślinność gra pierwsze skrzypce. Aby wydzielić optycznie strefę relaksu, bardzo ważna jest zmiana koloru podłogi lub zastosowanie innego materiału niż na pozostałej powierzchni biura. Można podzielić podłogę panelami imitującymi drewniane deski. Przykładem są panele Parc Monceau, polskiej marki Charme Parquet. Drugą część powierzchni podłogowej możemy wyłożyć płytkami dekoracyjnymi, które urozmaicą strefę relaksu. Mogą to być płytki odwzorowujące marmur z kolekcji Barcelona od marki EcoCeramic.
Dobrze sprawdzi się też lite drewno lub np. wykładzina dywanowa w formie sztucznej trawy. Obecnie aranżowanie przestrzeni biurowych to przede wszystkim projektowanie z uwzględnieniem potrzeb innych ludzi, którzy w takiej przestrzeni będą chcieli przebywać. Jest to zadanie dla architektów wnętrz, które jest korzystne zarówno dla pracowników jak i dla pracodawców, bo wypoczęty pracownik to wydajny pracownik.
Autor:
Biurowy relax space