Kolor zawsze mile widziany
W Retrogrande bardzo ważną rolę odgrywają kolory. Paleta barw jest praktycznie nieograniczona, ponieważ przeszłość lubi wielobarwne kompozycje. Lata 70 były bogate w mocne i intensywne odcienie, które spotykały często na swojej drodze delikatne i subtelne pastele, czyli kolory o nieco bardziej stonowanym charakterze, chociaż wciąż mocno akcentujące swoją obecność we wnętrzach. Delikatne róże, błękity i zielenie pojawiały się na ścianach, ale też na meblach, szczególnie tapicerowanych, jednak również na frontach szafek nie brakowało innej, niż klasyczna drewniana kolorystyki. Pastelami dekorowano salony i sypialnie, wyposażając je w dodatki w tych kolorach, takie jak ozdobne poduszki na sofie, grube zasłony w oknach oraz wazony i donice. Niektóre elementy akcentowano jednak mocniej, np. kolorem żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Pojawiały się one na krzesłach, stołach i oświetleniu.
Bazę tworzyła też podłoga. Z latami 70 kojarzy nam się m.in. klasyczna jodełka ułożona z drewnianych klepek. Współczesną alternatywą dla nich są płytki drewnopodobne o tym samym wzorze – Bounty od Barwolf o bardziej postarzanym dekorze oraz klasyczny Rafter Chevron od Saloni w jasnym, bardziej jednolitym odcieniu. Tak było kiedyś i jest też dzisiaj, ponieważ klimat tamtych czasów bardzo przypadł do gustu zwolennikom nietypowych rozwiązań aranżacyjnych.
Meble w stylu Retrogrande
Niektórzy uważają, że to właśnie meble mają kluczowe znaczenie dla powodzenia w realizacji projektu w klimacie współczesnego retro. Jest tak, ponieważ mają one charakterystyczny design, są w geometrycznych kształtach, niczym bryły, będące elementem dużej układanki. Niekiedy są wsparte na nóżkach, które dodają im lekkości. Wykonane są z drewna lub metalu, te dwa materiały bardzo mocno zakorzeniły się w designie lat 70. Obok nich znajdują się jednak miękkie tkaniny, w tym przede wszystkim welur, który pokochała współczesna sztuka użytkowa. Welurowe mogą być sofy i narożniki, a także fotele, podnóżki i zagłówki przy sypialnianym łóżku. Pięknie prezentują się też eleganckie krzesła z welurowym siedziskiem i oparciem. Styl Retrogrande zaakcentujemy jeszcze mocniej, jeżeli zdecydujemy się na meble tapicerowane pikowane.
Geometryczne kształty widoczne są też w mniejszych, ale równie niezbędnych elementach wyposażenia wnętrza, jak oświetlenie. W wypełnionym już barwami pomieszczeniu możemy wykorzystać bardziej uniwersalne punkty świetlne, jak np. Mr Cute od SternLight. To oczka natynkowe w kształcie kwadratowym i owalnym, kierujące światło w dół. Punkty świetlne można rozmieścić według własnych potrzeb, lepiej doświetlając wybrane obszary. W sypialni przy łóżku zamiast klasycznych nocnych lampek mogą pojawić się ścienne punkty świetlne o okrągłym kształcie, jak Halo również od SternLight.
[ We wnętrzu w stylu Retrogrande koniecznie musi znaleźć się oryginalny stolik kawowy - szukasz na niego pomysłu? Tu znajdziesz kilka inspiracji ]
Dekoracje, dla których czas się zatrzymał
Każde wnętrze dopiero po uzupełnieniu go dodatkami nabiera ostatecznych kształtów. W Retrogrande bardzo dobrze sprawdzą się plakaty wykonane na materiale pleksiglas, niezwykle charakterystycznym dla lat 70. Mogą być to pastelowa abstrakcja, inspirujące cytaty, ale też grafiki i reklamy nawiązujące do tamtejszych czasów. Wśród dekoracji wpisujących się w klimat retro są też metalowe stojaki na kwiaty i gazetniki. Na parapetach, ale też na regałach czy podłodze powinny stanąć kolorowe wazony we wzór terazzo. Jest to również dobry moment, aby wykorzystać zabytkową bogato zdobioną ceramikę. Talerze możesz zawiesić na ścianie w kuchni, z kolei dzbankom nadać nową funkcję – wazonów.
Retrogrande to styl, który kreują kolory, geometryczne kształty, miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny, ale też drewno, metal i inne materiały naturalne, które kiedyś były jedynymi dostępnymi, a dzisiaj stanowią towar luksusowy.
[ Zobacz więcej ciekawych inspiracji - Trend Biofilii - miłość do żywych roślin oraz motywów i wzorów roślinnych ]