Blask Philippe’a Starcka
Lampa może być nie tylko źródłem sztucznego światła; niektóre z nich zachwycają swoim kształtem, funkcjonalnością czy ideą wykonania. Takie są modele, zaprojektowane przez Philippe’a Starcka dla marki Flos. Sam Starck nie lubi nazywać siebie projektantem; mówi, że jest odkrywcą, poszukiwaczem nowych rozwiązań, które ułatwiają życie ludziom. Jego lampa stojąca D’E-light nie tylko daje strumień światła; służy też jako stacja ładująca do urządzeń firmy Apple, umożliwi więc czytanie czy oglądanie z telefonu lub tabletu podczas ich jednoczesnego ładowania. Niektóre z zaprojektowanych przez niego modeli przykuwają uwagę swoim kontrowersyjnym, unikatowym kształtem i wykonaniem. W lampach stojących z serii Gun ozdobne nóżki przypominają wykonany niezwykle starannie karabin maszynowy. W modelu Chapo klosz przypomina do złudzenia kapelusz, rzucony od niechcenia na wieszak.
Ekstrawagancja zamknięta w kloszu
Równie oryginalne, choć utrzymane w zupełnie innym stylu, są projekty lamp, których autorką jest hiszpańska projektantka Patricia Urqiuola. W swoich pracach łączy elementy różnych styli, szuka kompromisu między przywiązaniem do eleganckiej, klasycznej formy a uwielbieniem do nowych technologii. W swoich projektach inspiruje się sztuką Orientu i antyku; jej lampy są niezwykle eleganckie, lekkie, a jednocześnie ozdobne i nowoczesne. Na uwagę zasługuje zaprojektowana przez nią seria lamp Caboche, których klosze złożone są z setek małych, załamujących światło kuleczek. Po zapaleniu daje to niezapomniany efekt. Zmysłową atmosferę stworzą też inne lampy tej projektantki – Chasen o miękkich, równoległych liniach czy Tatou z ażurowymi kloszami.
Kąpiel wśród dzieł sztuki
Starck i Urqiuola są też w gronie projektantów, współpracujących z firmą AXOR. To marka armatur i akcesoriów łazienkowych, która za cel stawia sobie stworzenie niezwykłego wnętrza w łazience. Ich kolekcje są różnorodne i indywidualne tak jak korzystający z nich ludzie. Produkty łączy jedna cecha – oryginalne, zapadające w pamięć wzornictwo. Kolekcję zaprojektowaną przez Starcka charakteryzuje ponadczasowość i minimalizm – armatura pozbawiona jest zbędnych ozdobników. Jej projektowi przyświecała tęsknota za prostotą i za czerpaniem prostej przyjemności z kontaktu z wodą. W kolekcji Starcka znajdziemy baterie wykonane z chromu i szkła, o prostych, geometrycznych, a jednocześnie nowoczesnych formach. Mottem przewodnim kolekcji Urqiuoli było natomiast hasło „Pobudź swoje zmysły”. Wanny i umywalki były zainspirowane antycznymi baliami, a armatura łazienkowa kształtem roślin. Fantazyjna, niezwykle oryginalna kolekcja była wielokrotnie nagradzana i zdobyła ogromne rzesze fanów.
Magia stali i szkła
Tych, którym bliska jest estetyka minimalizmu, nie trzeba przekonywać, że mniej znaczy więcej. Prostota, wynikająca z nowoczesnej elegancji, to znak szczególny projektów Normana Fostera. Foster jest jedną z najjaśniejszych gwiazd współczesnej architektury, znaną przede wszystkich z zaprojektowanych przez siebie budynków użyteczności publicznej – lotnisk, mostów, stadionów. Gdy był młody, obiecał sobie, że pozostanie po nim w ślad w postaci budowli ze lśniącej stali i odbijającego światło szkła – i słowa dotrzymał. Błyszcząca, nowoczesna, symetryczna i elegancka jest też jego kolekcja Tono, zaprojektowana dla Noken, marki wyposażenia łazienkowego. Foster niezwykle ceni funkcjonalizm – forma zaprojektowanych przez niego kranów i umywalek wynika przede wszystkim z ich funkcji. Przepiękny design i wysokiej jakości materiały kolekcji Tono zamienią łazienkę w miejsce przepełnione spokojem i luksusem.
Nastrojowe projekty Rogersa
Innym wybitnym projektantem, którego nazwisko warto znać, jest sir Richard Rogers – kolega Fostera ze studiów w Yale. Mówi się o nim, że przewrócił świat architektury do góry nogami. W projektowaniu ogromną rolę odgrywa dla niego kontekst, w którym będzie funkcjonować przygotowane przez niego dzieło – przyrodniczy, kulturowy, społeczny. Jest miłośnikiem nowych technologii, które wykorzystuje, by tworzyć jednocześnie rozwiązania przyjazne środowisku. Jego kolekcja MOOD dla marki Noken jest niezwykle praktyczna, ale też taka, jak sugeruje jej nazwa – nastrojowa. Rogers wyszedł z założenia, że łazienka nie musi być wcale chłodnym, zimnym miejscem. Ma być nie pomieszczeniem, ale pokojem, w którym chcemy przebywać, spędzać czas, odprężyć się. Taki jest cel zaprojektowanej przez niego kolekcji – ma uczynić łazienkę ciepłym, przyjaznym, niezwykle nastrojowym miejscem.
Życie według Zahy Hadid
Są architekci, których styl jest nie do podrobienia, a ich projekty można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Taka była Zaha Hadid, przez niektórych uznawana za najwybitniejszą projektantkę świata. Laureatka wielu najbardziej prestiżowych branżowych nagród dorobiła się licznego grona fanów, a każdy z jej projektów budził ogromną sensację. Jej styl był niezwykle wyrazisty, innowacyjny, dynamiczny, drapieżny. Eksperymentowała z formą, jej przekształcaniem, nowymi pomysłami. Jej kolekcja dla Noken, nazwana Vitae – „życie” – zainspirowana jest żywiołem wody, jej płynięciem, dynamiką. Charakterystyczne miękkie, opływowe linie, futurystyczne kształty, przypominające morskie stworzenia i precyzyjne wykończenie sprawiają, że kolekcja zapiera dech w piersiach. Za Vitae Hadid otrzymała wiele wyróżnień, w tym w kategorii „najbardziej innowacyjny design”. Obok żadnego elementu tej kolekcji nie da się przejść obojętnie.
Rzeczy, zaprojektowane przez projektantów, nie tylko cieszą oczy; większość z nich jest tak charakterystyczna i oryginalna, że nadają niezwykłego charakteru całemu wnętrzu. Dzięki nim sztuka przeplata się z codziennością, a przedmioty o nieocenionej wartości użytkowej zyskują nowy wymiar – estetyczny.