Hotelowa sypialnia – dlaczego urzeka designem?
Nie tylko filmy, ale i rzeczywistość pokazuje, że wiele osób po przekroczeniu progu hotelowego pokoju ma ochotę od razu rzucić się na łóżko! Idealny materac, przyjemna w dotyku pościel i każdy dodatek przemyślany z największą uwagą sprawiają, że gości od razu ogarnia błogi nastrój. Hotelowa sypialnia to gwarancja relaksu i to chyba jedyne określenie, które kojarzy się z tego typu wnętrzem. O czym pamiętać, planując sypialnię w tym stylu?
Wyjątkowe łóżko hotelowe
Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. Wybierając odpowiednie, warto zwrócić uwagę na jego budowę. Powinno być nie tylko trwałe, ale też estetyczne. Musi być oczywiście dopasowane do potrzeb użytkownika. To samo dotyczy materaca. Nie może być on ani miękki, ani twardy. Wybierając właściwy, warto skorzystać z pomocy specjalistów lub wypróbować dostępne warianty na żywo w sklepie.
Wygodne łóżko w sypialni nie istnieje bez zagłówka. Element ten nie tylko pozwala skutecznie chronić ścianę przed zabrudzeniami, ale przede wszystkim dodaje charakteru całości. Zagłówek pokryty przyjemnym materiałem wprowadzi ciepło do sypialni i sprawi, że czytanie książek, przeglądanie wiadomości czy po prostu odpoczynek będą przyjemniejsze. Warto pamiętać, że można go spokojnie zastąpić innymi dodatkami, np. wieloma dekoracyjnymi poduszkami. Odpowiednio ułożone, będą pełnić funkcję wezgłowia i jednocześnie ozdabiać przestrzeń.
[ Spokojny azyl w dużej sypialni - Co warto wiedzieć? ]
Sypialnia jak pokój hotelowy - meble i dodatki
W sypialni powinno się również znaleźć miejsce na stolik nocny, a dokładniej – dwa stoliki, po jednym z każdej strony łóżka. Nie tylko umożliwiają one estetyczne ukrycie podręcznych drobiazgów czy książek, ale też pozwalają ustawić lampkę nocną. Lampki o odpowiedniej konstrukcji i z ciekawymi kloszami z pewnością będą strzałem w dziesiątkę – pozwolą stworzyć przyjemną atmosferę, a jednocześnie umożliwią wieczorny relaks przy książce.
W sypialni nie może również zabraknąć toaletki. Mebel ten z pewnością przypadnie do gustu każdej kobiecie. Jest on nie tylko elegancki i wyróżniający się wyjątkowym kształtem, ale również praktyczny. Umożliwia sprytne pochowanie kobiecych kosmetyków i akcesoriów oraz wykonanie codziennych stylizacji. Połączona z wygodnym, designerskim krzesłem, toaletka stworzy ciekawy kącik, który rzadko można spotkać w tradycyjnych polskich sypialniach.
Nie należy zapominać o dodatkach i tekstyliach. To one odgrywają główną rolę we wnętrzach hotelowych. Podstawą są wykładziny lub dywany. Te pierwsze można spotkać dużo częściej. Nie tylko pozwalają komfortowo poruszać się boso, ale też skutecznie wyciszają wnętrze. Ważne są również poduszki dekoracyjne, zasłony czy narzuty na łóżko, które pozwalają estetycznie zakryć pościel i wprowadzić elegancki klimat, jak również dywan. Piękne propozycje dywanów jak np. dywan Sakka w duńskim wydaniu, znaleźć można w ofercie marki BoConcept.
Wśród tekstyliów nie może również zabraknąć firan. Najlepiej prezentują się wersje długie, delikatnie opierające się o ziemię. Skutecznie filtrują światło dzienne, a jednocześnie zaciemniają sypialnię czy też budzą ją do życia.
Jakie oświetlenie do hotelowej sypialni?
Aby móc w pełni cieszyć się z urządzanej w hotelowym stylu sypialni warto dobrać do niej odpowiednie oświetlenie. Najważniejsza jest odpowiednia ilość źródeł światła i możliwość dowolnego nimi sterowania. Powinny one zarówno dokładnie oświetlać wnętrze, umożliwiając komfortowe przebywanie w sypialni, jak i tworzyć przyjemny nastrój. Przykładem może być czarna lampa sufitowa Spot Black, SternLight. Ważna są także dodatkowe oprawy oświetleniowe. Powinny być dopasowane do wprowadzonej już kolorystyki, ale też do faktur znajdujących się we wnętrzu. Lampą, a dokładniej kinkietem, który spełnia wspomniane wymogi jest kinkiet Halo, również od polskiej marki SternLight. Jego minimalistyczna sprawdzi się w każdej aranżacji sypialni.
Dodatkowo można pokusić się o zakup lampy stojącej, np. Supernova, od Delta Light, która dopełni całą aranżację i punktowo doświetli wybrany obiekt. Do współpracy z oświetleniem można zaprosić lustra. Nie tylko optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej charakteru, ale też ułatwiają codzienne stylizacje.
Warto również zadbać o obecność dekoracji – np. wazonów wypełnionych sztucznymi bądź żywymi kwiatami czy też obrazów. Ich wygląd, ale też sposób wykonania powinny nawiązywać do pozostałych elementów wyposażenia. Nie może ich być też zbyt wiele. Hotelowe sypialnie są urządzone w oszczędny, wyważony sposób, co pozwala uzyskać wyjątkowy efekt.
[ Przeczytaj także: Jak urządzić sypialnię na poddaszu! ]
Efektywna i praktyczna podłoga
Sypialnia to szczególne miejsce. W jej przestrzeni spędzamy dobrych kilka godzin, regenerując się po ciężkim pracy. Oprócz wyposażenia jej w niezbędne dodatki i gadżety powinno zadbać się także o odpowiedni wybór podłogi. W większości przypadków, sypialnie w stylu hotelowym wyłożone są wykładziną dywanową. Jest to rozwiązanie, które zapewnia komfort chodzenia i gwarantuje kreowanie niezwykle przytulnych aranżacji.
Dzięki grubej teksturze, wykładzina skutecznie wygłusza i amortyzuje pomieszczenie. Mimo wielu zalet rozwiązanie to posiada kilka kluczowych wad: po pierwsze - szybko się brudzi, po drugie - gromadzi kurz i zanieczyszczenia, po trzecie - trzeba ją często odkurzać. W dodatku nie jest rekomendowana alergikom. Czym zatem można ją zastąpić? Coraz częściej inwestorzy stawiają na proste i trwałe okładziny. Branże ceramiczne oferują szeroki asortyment płytek podłogowych imitujących np. drewno. W ofercie sklepu internetowego sklepmo.pl znaleźć można np. płytki z kolekcji Treverksoul Brown, Marazzi, w kolorze ciemnego drewna, wykończonego w macie. Do wnętrz sypialni urządzonych na wzór hotelowych aranżacji dobrze sprawdzi się ujednolicona podłoga imitująca beton - One Cement, Nord Ceram.
Jednak, w sytuacji gdy inwestorom zależy na naprawdę trwałym i praktycznym wykończeniu podłogi to zdecydowanie powinni postawić na panele winylowe od Charme Parquet. Kolekcja Multiformat Silver, L'Antic Colonial sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Ze względu na właściwości antystatyczne, drobinki kurzu nie przylegają do powierzchni paneli, tym samym znacznie ograniczając częstotliwość ich sprzątania. Ponadto, panele winylowe zapewniają ciche użytkowanie, są odporne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego świetnie sprawdzą się jako okładzina pod łóżko sporych rozmiarów. Do tego układa się je szybko i bez pomocy fachowców.
Aranżacja sypialni w stylu hotelowym jest w pełni możliwa do zrealizowania. Ważna jest koncepcja i konsekwencja w działaniu. Warto przemyśleć każdy szczegół - począwszy od rodzaju okładziny podłogowej, skończywszy na kolorze i grubości zasłon. Dobrze jest urządzić ją rak, by stała się azylem spokoju i relaksu.