Po pierwsze wszechobecne drewno
Chcąc zaaranżować wnętrze w stylu rustykalnym, trzeba lubić drewno i jego niepowtarzalny charakter. To właśnie ten materiał jest w aranżacji widoczny najbardziej i to on w niej dominuje. Pojawia się praktycznie wszędzie, zaznaczając swoją ważną rolę i nie ustępując innym swojej pozycji lidera. Drewniana podłoga jest symbolem rustykalnego stylu. Sielski klimat najlepiej odzwierciedlają deski lub parkiet, który układamy w charakterystyczną jodełkę. Jeżeli jednak zależy nam na ograniczeniu kosztów, można jako tańszą alternatywę wybrać panele winylowe imitujące naturalny materiał. Zapewniają one bardzo dobrą izolację akustyczną oraz są odporne na ścieranie, wodę i uszkodzenia mechaniczne. Drewno w rustykalnych wnętrzach jest wszechobecne, dlatego nie powinno go zabraknąć na meblach. Fronty szafek, stół i krzesła, a nawet wykończenie foteli i sofy powinny być wykonane z drewna. Coraz częściej jednak tę monotematyczną drewnianą finezję przełamuje się bardziej nowoczesnymi akcentami, jak np. pojedynczymi frontami szafek w białym połysku czy też szklanym blatem stołu o drewnianym stelażu. Drewnem możemy też wykończyć ściany, wykorzystując do tego np. deski z naturalnego drewna lub płytki imitujące jego strukturę.
Ciepło barw
Wnętrze rustykalne emanuje ciepłem i zawsze panuje w nim przytulny klimat. Nie można mu odmówić niepowtarzalnego uroku, który napaja nas optymizmem i dobrym nastrojem. W takich aranżacjach doskonale sprawdzają się kolory ziemi, jak brązy, beże, kolor ecru, ale też szarości, a nawet nieco mocniejsze akcenty kolorystyczne, jak zieleń czy pomarańcz. W połączeniu z drewnianymi powierzchniami tworzą harmonizującą się całość. W nieco bardziej nowoczesnej interpretacji stylu rustykalnego pojawiają się też pastelowe barwy, które również należą do ciepłej palety kolorów. Pięknie prezentują się m.in. miętowe poduszki i okrycia foteli, jak również różowe wazony i świeczniki.
Chłód stali?
Wydaje się, że jakikolwiek chłodniejszy akcent mógłby zaburzyć całą koncepcję ciepłego wnętrza. Tymczasem w rustykalnych wnętrzach bardzo często pojawia się stal, która świetnie współgra z klimatem całej aranżacji, nawiązującej do minionej epoki. Dostrzegamy to przede wszystkim w łazience i kuchni, gdzie popularna stała się stylizowana armatura o miedzianym wykończeniu. Doskonałym dopełnieniem dla niej są metalowe uchwyty przy szafkach, a także liczne dodatki, np. dekoracyjny metalowy grzejnik w łazience i uchwyty na naczynia i akcesoria w kuchni. Styl rustykalny ma bardzo dużo wspólnego ze stylem retro, dlatego nierzadko możemy spotkać w nich te same elementy. Stal w tym przypadku doskonale prezentuje się w towarzystwie światła. Wybieramy stalowe konstrukcje, które nie do końca ukrywają żarówkę, a całość zawieszona jest na ciemnych drucikach. Na ścianach mogą zawisnąć kinkiety z kloszami o kielichowym kształcie i kolorze postarzanego złota.
Sprawdź nietuzinkowe akcesoria do łazienki oraz kuchni
Nie tylko drewno
Nie ograniczaj się tylko do drewna. W rustykalnym wnętrzu pięknie prezentuje się też ceglana ściana, która może pozostać w swoim naturalnym pomarańczowo-czerwonym kolorze lub zmienić go na brąz, szary, a nawet biały. Ponadto dobrym wyborem będzie kamień, może być w swojej naturalnej formie, występując np. na blacie w kuchni lub też w postaci płytek ceramicznych, imitujących wysłużony już kamień. Zdecydowanie powinniśmy unikać kamiennych powierzchni o połyskującym wykończeniu, nie będą wtedy oddawały swojskiego klimatu, jakim powinno cechować się rustykalne mieszkanie. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się matowe powierzchnie, które sprawią, że całość będzie prezentowała się na pozornie wielopokoleniowe wnętrze.
Przekonaj się do piękna kamienia naturalnego
A kiedy wychodzisz z takiego mieszkania, znów znajdujesz się w centrum miejskiego zgiełku, wśród nieustannie przed czymś uciekającymi ludźmi. W takim środowisku przyjemnie jest mieć swój azyl, gdzie można poczuć ciepło domowego ogniska.