Sekret dobrego życia
Zasadę Lagom dobrze odzwierciedla sposób, w jaki Szwedzi komunikują się ze sobą. Nie zagadują innych, nie zadają zbędnych pytań, nie prawią komplementów, nie lubią rozmów o niczym. Wychodzą z założenia, że konwersacja ma przekazywać niezbędne informacje. Jeśli nie ma się nic do powiedzenia, to lepiej milczeć niż mówić cokolwiek. Minimalizm i wyeliminowanie niepotrzebnych elementów to jedna ze złotych zasad Lagom. W nierozerwalny sposób wiąże się ona z umiarem – mamy mieć nie za dużo, nie za mało, ale dokładnie tyle, ile nam potrzeba i z tego czerpać komfort i szczęście. Umiar dotyczy też relacji między poszczególnymi dziedzinami życia – żadna z nich nie powinna dominować nad innymi. W ten sposób da się pogodzić życie rodzinne z zawodowym, wysiłek z odpoczynkiem, obowiązki z przyjemnościami. Lagom nawiązuje też do ekologii – Szwedzi kochają bliskość z naturą, uważając, że wpływa zbawiennie na ciało i umysł.
Idealna ilość
Jeśli chcemy urządzić wnętrze w stylu Lagom, naczelną zasadą powinien być minimalizm. Szwedzkie mieszkania są jasne, przestronne, pozbawione zbędnych elementów. Aby uzyskać taki efekt, warto podzielić posiadane przedmioty na dwie kategorie – potrzebne, czyli te praktyczne oraz przyjemne, mające wartość sentymentalną. Jeśli dana rzecz nie jest użyteczna, nie wywołuje dobrych wspomnień lub nie służy przyjemnemu spędzaniu czasu (a najlepiej wszystko naraz) – jest niepotrzebna. Zbędnych przedmiotów należy się pozbyć, bo ich nadmiar wywołuje tyko niepotrzebny stres. Mieszkanie powinno być ostoją, dającą poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Wszystko, co ją zakłóca, nie jest Lagom. Ograniczanie ilości przedmiotów daje nie tylko wolność, ale i szczęście – gdy przestajemy kupować nowe, zaczynamy szukać radości w rzeczach, które już mamy.
Piękno prostoty
Urządzając wnętrze zgodne z Lagom, warto postawić nie na ilość, ale na jakość – wybierać przedmioty trwałe i wysokiej jakości, które przetrwają lata. Szwedzkie wnętrza są oszczędne, ale nie ascetyczne, gustowne, ale dalekie od przepychu. Skandynawski design wychodzi z założenia, że najlepsze są rzeczy praktyczne, które zaspokajają nie zachcianki, ale potrzeby. Meble powinny być proste, ponadczasowe, łatwe w montażu. Walory estetyczne są równie ważne – przedmioty, które będą otaczać nas przez wiele lat, powinny być ładne, aby korzystnie wpływały na nasze samopoczucie. Piękno tkwi jednak w umiarze i prostocie, a nie w finezyjnych, wymyślnych kształtach. Wybierając meble i akcesoria, zawsze należy mieć na uwadze ich użyteczność.
[ Sprawdź również: Salon w stylu skandynawskim]
Lagom i ekologia
Lagom to szukanie równowagi, również w związku z naturą. We wnętrzu powinno być jak najwięcej zieleni, która oczyszcza umysł i polepsza samopoczucie. Szwedzi kochają przyrodę i przebywanie na świeżym powietrzu. Ich domy są odzwierciedleniem tej miłości - ekologiczne, pełne naturalnych materiałów, spośród których najbardziej ukochanym jest drewno. Chętnie stosują też rozwiązania energooszczędne, oszczędzanie jest bowiem bardzo w duchu Lagom. Wnętrza powinny być wypełnione światłem. Szwedzi mają na jego punkcie obsesję – uważają, że rozświetla nie tylko mieszkanie, ale i duszę. Zaaranżujmy wnętrze tak, by było w nim jak najwięcej światła – zarówno naturalnego (dzięki dużym oknom i otwartej przestrzeni), jak i sztucznego. Wybór źródła oświetlenia to jedna z najważniejszych decyzji w projektowaniu, mająca równie duży wpływ na nasze samopoczucie jak wybór koloru ścian czy dywanu. Minimalistyczne oprawy oświetleniowe ARCHLINES w formie szynowodów marki SternLight, doskonale sprawdzą się na sufitach mieszkań i domów w stylu Lagom.
W aranżacji wnętrz warto pamiętać o jednym – Szwedzi są zdania, że nie ma uniwersalnej recepty na Lagom. Definicja umiaru i równowagi dla każdego jest inna. „Moje Lagom nie musi być równe Twojemu Lagom” – lubią mawiać. Mieszkanie ma być ciepłe i przytulne przede wszystkim dla nas samych. Można to zrobić tylko w jeden sposób – otoczyć się meblami i kolorami, które to nam się podobają. Tylko w ten sposób uda nam się osiągnąć harmonijną całość i osiągnąć prawdziwe szczęście.