Głębokie brodziki niekoniecznie funkcjonalne
Standardowa głębokość brodzików to 5-11 cm, jednak są również modele zdecydowanie wyższe, które mogą konkurować z niektórymi wannami. Taki brodzik jest uważany za wielofunkcyjny, ponieważ można się w nim zarówno wykąpać, jak też zrobić pranie czy nawet wykąpać dziecko. W rzeczywistości okazuje się jednak, że podczas wykonywania tych czynności odczuwamy dyskomfort. Brodzik podczas prania ręcznego czy kąpieli dziecka wymaga przyjęcia pozycji pochylonej, co nie najlepiej wpływa na nasz kręgosłup i plecy. Dlatego wiele osób po pewnym czasie rezygnuje z tych funkcji swojego brodzika. Ponadto niektórzy poszukują brodzika nie tylko głębokiego, ale też szerokiego. Istnieje przekonanie, że można się w nich wykąpać, niczym w wannie. Taki brodzik pomimo swoich dużych rozmiarów nigdy nie zastąpi wanny, wciąż jest za mały, aby można było w nim wygodnie usiąść. W efekcie w łazience mamy duży prysznic, zajmujący znaczny metraż łazienki, nie korzystając z jego okazałych rozmiarów.
Głębokie brodziki trudniej jest także utrzymać w czystości. Mają mnóstwo zakamarków i powierzchni wymagających czyszczenia. Po pewnym czasie w miejscu łączenia brodzika z kabiną oraz brodzika ze ścianą, pojawiają się kamień i osad z mydła. To idealne miejsce do namnażania się bakterii, które w pełni korzystają z tych doskonałych warunków.
[ Poznaj 5 powodów, dla których warto zainwestować w rekuperację! ]
Płytkie i powierzchniowe brodziki dla wygody
Wysokość płytkich brodzików oscyluje wokół 3-3,5 cm, czyli kilkakrotnie mniej, niż przy brodzikach głębokich. Mają bardzo minimalistyczny wygląd, zajmują niewiele miejsca i pozwalają na optyczne powiększenie łazienki. Jeszcze ciekawszym modelem jest brodzik powierzchniowy, tworzy jednolitą, równą powierzchnię z podłogą. Jest praktycznie niewidoczny. Brak krawędzi zdecydowanie ułatwia czyszczenie i utrzymanie strefy kąpielowej w sterylnej czystości. Przykładem takiego brodzika jest Terran od Roca, który dodatkowo wyróżnia się ciekawym designem i nietypową strukturą. Jest dostępny w kilku kolorach, w tym piaskowym i szarym, ma powierzchnię antypoślizgową, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Typowym brodzikiem powierzchniowym jest Melonta od Riho. Ma ceramiczne wykończenie i klasyczny biały kolor. Idealnie prezentuje się w typowo nowoczesnych aranżacjach. Na uwagę zasługuje też „Showerdeck” od marki Butech wchodzącej w skład Porcelanosa, również z ceramicznym wykończeniem, odprowadzający wodę przez otwarte złącza prysznica.
Taki brodzik musi zostać wyposażony w odpowiednią kabinę prysznicową. Do wyboru są kabiny przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić miejsca w małych łazienkach. Alternatywą dla nich są kabiny uchylne, otwierane na zewnątrz lub do środka. Nie tylko efektownie się prezentują, ale również można je z łatwością dopasować do projektu łazienki. Przykładami takich kabin są Aura Elegance od Huppe i Chrome od Ravak. W małych łazienkach możemy zdecydować się na prysznic narożny. Jeżeli jest w pomieszczeniu wnęka, wykorzystajmy ją do stworzenia strefy kąpielowej. Na większej powierzchni możemy sobie pozwolić na ustawienie brodzika przy ścianie w dowolnym miejscu. Nie musimy go zamykać. Jeżeli wybrałeś brodzik powierzchniowy, wystarczy uzupełnić go o transparentną, szklaną ścianę.
Minimalistyczny prysznic bez brodzika walk-in
Do brodzików głębokich, płytkich i powierzchniowych dołączają prysznice typu walk-in, które są pozbawione brodzika, a odpływ wykonany jest w podłodze. To najnowocześniejsze rozwiązanie, które jest często wybierane do łazienek urządzonych zgodnie z aktualnymi trendami. Prysznic typu walk-in zajmuje niewiele miejsca, zmieści się nawet w łazience o powierzchni 2-3 m2. Wyposażony w szklaną ścianę zamiast pełnych drzwi, stanowi niekiedy element wyposażenia łazienki, który jest praktycznie niewidoczny. Ścianę możemy potraktować jako granicę, ułatwiającą podział pomieszczenia na strefy. Prysznic typu walk-in może mieć dowolną wielkość, dostosowaną do wymiarów pomieszczenia.
W prysznicu walk-in stosujemy dwa rodzaje odpływów. Jednym z nich jest odpływ liniowy. Umieszczamy go w centralnym obszarze prysznica, wykonując spadek ze wszystkich czterech stron, bądź też przy ścianie i na granicy strefy mokrej i suchej ze spadkiem z trzech stron. Odpływ liniowy może mieć dowolną długość, prezentuje się bardzo estetycznie i jest niezwykle funkcjonalny. Niektóre modele odpływu można przyciąć do wymaganej długości, jak jest to w przypadku CleanLine od Geberit. Wyróżnia się on otwartą powierzchnią, co ułatwia czyszczenie. Wyposażony jest też w łatwą do zdejmowania pokrywkę i praktyczny koszyk, który wyjmujemy, płuczemy i ponownie wkładamy już czysty. Oprócz odpływu liniowego mamy do wyboru jeszcze odpływ punktowy, montujemy go po środku lub w narożniku. Przypomina on klasyczny odpływ stosowany w brodzikach.
[ Kabina prysznicowa do łazienki - sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając kabinę prysznicową! ]
Wybierając brodzik i kabinę prysznicową, uwzględnij metraż swojej łazienki, swoje oczekiwania, a także funkcjonalność, łatwość czyszczenia i styl wnętrza. Dopasuj wielkość strefy kąpielowej do wielkości łazienki, aby możliwy był łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się w niej sprzętów sanitarnych i mebli. Pamiętaj również, że głęboki brodzik nigdy nie zastąpi wanny i nie należy go traktować jako alternatywę, która pozwoli Ci na długą kąpiel w stosunkowo komfortowych warunkach.