Pokój ucznia – o czym pamiętać podczas aranżacji?
Bez względu na to, czy pokój ucznia to duże, czy małe wnętrze – musi się w nim znaleźć miejsce na wszystko to, co niezbędne do codziennego funkcjonowania.
Pierwszym – najważniejszym elementem są funkcjonalne meble. W głównym punkcie powinno znaleźć się biurko. Istotne jest, by było ustawione w miejscu, które dostarcza jak największą ilość światła dziennego, a w porze wieczornej sztucznego. Obowiązkowym elementem jest lampka z możliwością regulacji natężenia światła. Jak na przykład lampka biurowa Flex marki Vibia. Uzupełnieniem całości będzie krzesło dla dziecka – powinno być ono dopasowane do jego wzrostu, tak by nie obciążać nadmiernie kręgosłupa.
Poza strefą nauki, ważna jest strefa odpoczynku. W niej powinno znaleźć się wygodne łóżko i dodatki w postaci np. poduch. Idealnie, jeśli ozdoby w tym obszarze wybierze sam właściciel pokoju.
Ostatnim obszarem jest strefa dzienna, która ułatwi dziecku relaks i zabawę. Tu warto zadbać o meble np. na książki, drobiazgi czy wygodny fotel do odpoczynku.
[ Znajdź kolory jesieni w swoim domu! ]
Strefa nauki
Strefę nauki tworzą przede wszystkim biurko oraz krzesło. Powinny znaleźć się po lewej stronie pokoju w przypadku dzieci praworęcznych i przeciwnie – po prawej stronie w przypadku uczniów leworęcznych. Nie należy ustawiać biurka tyłem do okna – wówczas światło słoneczne będzie odbijać się od ekranu komputera i utrudniać codzienną naukę.
Warto zwrócić uwagę na wielkość biurka – nie powinno być zbyt duże, aczkolwiek ważna jest jego wysokość. Ta ostatnia koniecznie musi być dopasowana do wzrostu dziecka. W przypadku małych dzieci dobrym rozwiązaniem są dzieci z możliwością regulacji wysokości, a opcjonalnie z regulowanym kątem nachylenia. Przydatne będą wszelkie organizery, tablice (magnetyczne bądź korkowe) oraz inne pojemniki umożliwiające funkcjonalne przechowywanie akcesoriów, sporządzanie notatek i podobnych.
Należy zadbać także o odpowiednie, ergonomiczne krzesło, które ułatwia zachowanie odpowiedniej postawy. Powinien to być model z regulowaną wysokością. Idealnie, jeśli podczas siedzenia dziecko będzie mieć kolana zgięte pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup. Wybierając krzesło, warto zadbać również o transparentną podkładkę, chroniącą podłogę przed zarysowaniami. W przypadku podłóg wykonanych z paneli winylowych mamy gwarancję odporności na uszkodzenia i zarysowania. Podłoga tego rodzaju idealnie sprawdza się we wnętrzach dziecięcych, gdyż jest ciepła i wygodna, ale utrzymanie jej w nieskazitelnym stanie wymaga jej regularnej pielęgnacji. Panele winylowe Parc De Bercy polskiej marki Charme Parquet znakomicie spełnią swoją rolę w pokoju ucznia.
Strefa relaksu
Warto pamiętać, że dzieciom do zabawy nie wystarczą tylko zabawki – potrzebują one również przestrzeni. Z tego powodu warto zadbać o to, by podłoga była ciepła i łatwa do czyszczenia – w tym przypadku świetnie sprawdzą się wspomniane już panele winylowe. Nawet kilkugodzinne spędzanie czasu na podłodze nie będzie dla dziecka żadnym zagrożeniem. W przypadku starszych dzieci warto pomyśleć również o zaaranżowaniu pokoju tak, by mogli przyjmować kolegów. Sprawdzi się w tym celu mała kanapa czy fotele. Ważną rolę odgrywają także dekoracje ścian – warto na nich umieścić obrazy czy nawet tablice z arkuszami papieru, na której uczeń będzie mógł kolekcjonować swoje prace manualne. W przypadku dzieci uwielbiających aktywność można zadbać również o dodatki w tym obszarze np. drabinkę gimnastyczną czy inne elementy sportowe.
Strefa wypoczynku
Ostatnim obszarem pokoju ucznia jest strefa wypoczynku. Warto tak zaaranżować pokój, by miejsce do spania było ustawione z dala od drzwi. Jeśli chodzi o ten mebel, należy zadbać nie tylko o jego jakość, ale również wielkość – idealnie, jeśli będzie rosło razem z dzieckiem. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się piętrowe łóżka, które zapewniają komfortowy sen na górze, a na dole mieszczą biurko, szafę i inne elementy ułatwiające maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
Oświetlenie
Bez względu na to, jaką strefę pokoju ucznia urządzasz – musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie. Niezwykle ważne jest oświetlenie centralne, które składa się na przykład z wiszącej lampy sufitowej Spot Black 3XGU10 marki Sternlight. Dobrze, jeśli będzie miało ono możliwość regulacji i zmiany ustawienia kąta padania. Kolejnym źródeł światła powinna być lampka nocna, znajdująca się tuż przy łóżku. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie biurka, które umożliwi odrabianie lekcji również w porze wieczornej.
Wybierając żarówki, warto zwrócić uwagę na ich barwę. W przypadku lampek nocnych warto zadbać o temperaturę relaksującą, natomiast do nauki najlepsza będzie temperatura chłodna, pomagająca się skupić.
[ System rekuperacji? - Czy warto? Jakie są jego korzyści? - Dowiesz się tutaj! ]
Elementy dekoracyjne
Aby pokój dziecka nabrał prawdziwie dziecięcego charakteru, warto zadbać o dekoracje. Wspominaliśmy już o dekoracjach ścian. Mogą pojawić się na nich nie tylko obrazy, ale też ciekawe fototapety. Wybierając je, warto postawić na praktyczne rozwiązania. Te z motywem geograficznym mogą okazać się przydatne w szkole. Polska marka Wonderwall oferuje tapetę Loft Map, która świetnie wkomponuje się w pokój młodego ucznia i ułatwi mu zapamiętywanie. Natomiast z motywem roślinnym ułatwią oczom odpoczynek po kilkugodzinnej nauce przed komputerem.
Warto pamiętać, by podczas urządzania pokoju dziecka, wziąć pod uwagę jego upodobania i preferencje. To niezwykle ważne, gdyż każdy chce czuć się w swoim pokoju dobrze i komfortowo. Bez względu na to, czy dziecko ma 8, czy 15 lat ma prawo zdecydować co znajdzie się w jego wnętrzu.