Podłoga wokół przydomowego basenu – o czym pamiętać?
Planując budowę basenu w przydomowym ogrodzie, warto pamiętać, że konieczne jest zadbanie o stworzenie nie tylko bezpiecznego kąpieliska, ale też o odpowiednie podłoże w jego strefie. Jak wykończyć nawierzchnię w okolicy basenu osadzonego w ziemi?
Wybierając odpowiedni materiał, należy kierować się jego właściwościami. Wśród bezpiecznych znajdują się wersje antypoślizgowe – powinno się zwrócić uwagę na ich wysoki parametr „R” - im wyższy im lepiej. Wybierając płytki tarasowe, należy również postawić na wersje grube i nienasiąkliwe. Ogromną zaletą płytek tarasowych jest łatwość utrzymania ich w czystości.
W tym celu doskonale sprawdzą się antypoślizgowe płytki – najlepiej klejone np. kolekcja Amazzonia od Casalgrande Padana. Te rektyfikowane płytki imitujące kamień świetnie sprawdzą się na powierzchni nie tylko w okolicy basenu, ale też na tarasie czy w salonie. Są też idealnym wyborem do tworzenia wizualnej ciągłości i układania płytek na tarasach, patio, werandach oraz chodnikach z trawy lub żwiru. Płytki Amazzonia są też estetyczne i bezpieczne w użytkowaniu, z uwagi na ich grubość – 2 cm.
Kolejnym, bardzo ciekawym rozwiązaniem na powierzchnię przy basenową są mozaiki – monokolorowe, dwukolorowe, a nawet w formie gotowych wzorów np. z motywem kwiatowym. Włoska marka Bisazza ma w swojej ofercie wiele propozycji mozaik basenowych, z których każdy znajdzie coś dla siebie.
[ O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie zewnętrzne? ]
Płytki na podporach w okolicy basenu – co warto wiedzieć?
W ofercie producentów znaleźć też można modne rozwiązania tarasów wentylowanych. Koncepcja ta polega na układaniu dowolnych płytek tarasowych na specjalnych, regulowanych podporach bez użycia fug. Na tak zamontowanych płytkach nie gromadzi się woda z basenu – wpada między drobne szczeliny i w ciągu zaledwie kilku dni odparowuje do atmosfery.
To niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa osób przebywających w strefie przybasenowej. Powstające w wyniku wodnych zabaw kałuże mogą zwiększać ryzyko wypadku. Z uwagi na łatwość i szybkość montażu, taras wentylowany cieszy się sporą popularnością. Co więcej, możliwość regulacji pozwala na precyzyjne dopasowanie płytek do linii basenowej. Najlepiej by te miały format 60 x 60 i grubość 2 cm. W ofercie Grupy Mo znaleźć można podporę regulowaną np. Eterno SE2 pod płytki kładzione od włoskiej marki Eternoivica.
[ Nie wiesz jak zbudować taras wentylowany - To takie proste! ]
A może sztuczna trawa na podłogę wokół basenu?
Jeśli właściciele przydomowego basenu nie są zwolennikami kamiennych płytek tarasowych i kolorowych mozaik, mogą postawić na mniej ekstrawagancką okładzinę basenową. W tym przypadku, w okolicach basenu doskonale sprawdzi się sztuczna trawa Pure Verde, Charme Parquet. Jest ona przyjemna dla bosych stóp. Dodatkowo, estetycznie wygląda i ładnie uzupełnia aranżację, dzięki swojemu soczystemu kolorowi. Dodatkowo jest bardzo funkcjonalna: nie wymaga podlewania, koszenia czy wertykulacji. Materiał doskonale utrzymuje się przez długie lata, jest odporny na promieniowanie UV i dodatkowo zatrzymuje wodę w glebie. Sztuczna trawa może też pełnić funkcję wycieraczki – przed wejściem do basenu można potrzeć o nią stopy i pozbyć się drobinek piasku czy pyłu, tym samym nie zabrudzając wody. Natomiast jeżeli inwestorzy rozważają żywą trawę w okolicy basenu nie do końca będzie to dobrym rozwiązaniem. Nie tylko utrudni ona utrzymanie wody w czystości, ale też pod wpływem wilgoci będzie niszczeć.
Środki finansowe, dobór odpowiednich akcesoriów czy lokalizacja przydomowego basenu to nie jedyne elementy, które należy wziąć pod uwagę planując jego budowę. Strefa przybasenowa odgrywa tutaj nie małe znaczenie, dlatego dobrze mieć w głowie przemyślany plan na jej wykończenie.