Oświetlenie w ogrodzie, dlaczego jest ważne?
Część właścicieli przydomowych ogrodów uważa, że do zaplanowania ich przestrzeni wystarczające jest dobranie odpowiednich roślin i elementów dekoracyjnych. Zapominają o oświetleniu, które pełni bardzo ważne funkcje: tworzy wrażenie głębi w ogrodzie, uwydatnia elementy dekoracyjne i rośliny. Odpowiednio rozmieszczone i dobrane, pozwala poruszać się bezpiecznie po terenie po zmroku, ale też umożliwia stworzenie kameralnego klimatu i planowanie spotkań ze znajomymi i rodziną. Dobre rozmieszczenie lamp i podświetlenie właściwych elementów pozwala wprowadzić poczucie porządku i bezpieczeństwa.
Jak rozplanować oświetlenie w ogrodzie?
Planując oświetlenie przestrzeni w ogrodzie, ważne jest aby światło lamp wskazywało rozmieszczenie stref ogrodowych. Niezwykle istotne są miejsca położone najbliżej domu, z których korzystamy najczęściej czyli brama wjazdowa, podjazd, garaż i taras. Właściwie operując światłem, można różnorodnie zaaranżować przestrzeń ogrodu.
System niskonapięciowego oświetlenia 24V LED Watermill od marki MILEX, umożliwia operowanie światłem w dowolny sposób. Oprawy umożliwiają bowiem ustawienie kąta padania światła, ale też jego jakości – można uzyskać efekt rozproszenia lub równomiernego doświetlenia. System Watermil jest bezpieczny dla najmłodszych jak i zwierząt przydomowych, ze względu na niskie napięcie 24V. Przewód jest zabezpieczony przed gryzoniami, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego nie wymaga instalacji podziemnej. Prawidłowo rozmieszczony, wytycza trasę do poruszania się, ale też podświetla podjazd prowadzący do garażu czy wejście na teren posesji. Mieszkańcy i osoby, które przyjdą w odwiedziny mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo.
Planując rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę nie tylko elementy, które mają być oświetlone, ale też płaszczyznę i strukturę nawierzchni. Lampy – w zależności od jakości i sposobu ich ustawienia – mogą ułatwić rozróżnienie płaszczyzn po zmroku. Skierowanie światła o wysokim natężeniu na łączenia powierzchni poziomych i pionowych zaciera widoczność granic i może wywołać dezorientację, a więc utrudniać poruszanie się po terenie ogrodu. Z tego też względu należy szczególnie podkreślić oświetleniem trudniejsze tereny. W tym przypadku sprawdzi się designerska oprawa stojąca Suite, hiszpańskiej marki Lumik, która odpowiednio doświetli każdy detal.
Warto też pamiętać, że oferta oświetlenia zewnętrznego obejmuje także kinkiety naścienne. Oprawy montowane na elewacji budynku mogą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną.
[ Idealne rośliny do łazienki - Jakie gatunki najlepiej sprawdzą się w jej wnętrzu? Podpowiadamy! ]
Czy oświetlenie punktowe jest dobrym rozwiązaniem?
Wśród dostępnych lamp znajdują się także wersje oświetlenia punktowego. Tego typu lampy pozwalają skupić uwagę na konkretnych elementach – roślinach, małej architekturze czy innych. Planując rozmieszczenie tego typu opraw, należy pamiętać, że będzie ono dominowało – wskazuje bowiem najważniejsze elementy ogrodu. Takie rozwiązanie sprawdzi się do wyznaczania elementów małej architektury, ale też wyróżniania ciekawych kształtów czy faktur.
Nowoczesny i niezwykle minimalistyczny projektor Uni, polskiej marki SternLight posiada regulowaną, obrotową główkę, która pozwala ustawić oprawę pod różnymi kątami i kierunkami. Dzięki oświetleniu punktowemu można stworzyć estetyczną dekorację. Uzyskanie wspomnianych efektów jest możliwe dzięki zastosowaniu lamp o wąskim, ale mocnym źródle światła. Aby nie zaburzyć aranżacji ogrodu, warto wybierać lampy o klasycznej, niewyróżniającej się budowie. Dobrze, jeśli zostaną one ukryte między roślinnością lub skutecznie ukryte w gruncie.
[ Rozbudowany system automatyzacji i zarządzania różnymi jego obszarami, w tym ogrzewania, oświetlenia i monitoringu? Jak stworzyć inteligentny dom? ]
Jak zaprojektować oświetlenie w ogrodzie?
Planując oświetlenie w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na jego formę, ale też rozmieszczenie punktów świetlnych. Zadanie to nie jest łatwe, dlatego coraz częściej właściciele przydomowych ogrodów korzystają z pomocy profesjonalistów – czyli architektów terenów zielonych. Ich wiedza, doświadczenie i dostęp do szeregu nowoczesnych rozwiązań sprawia, że stworzenie estetycznej, funkcjonalnej i bezpiecznej przestrzeni nie stanowi większego problemu.