Najzdrowsze kwiaty do sypialni, czyli jakie?
Kwiaty doniczkowe przeznaczone do sypialni mają bardzo dużo do zaoferowania swoim właścicielom. Po pierwsze, tworzą sprzyjający człowiekowi mikroklimat. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim rośliny doniczkowe biorą udział w procesie fotosyntezy. Pochłaniają dwutlenek węgla, przy jednoczesnej produkcji tlenu. Niektóre rośliny podczas pobierania dwutlenku węgla i wydzielania tlenu robią coś jeszcze – odfiltrowują trujące dla organizmu człowieka substancje, pochodzące np. ze środków czystości, wykładzin podłogowych, dywanów czy mebli. Pozbywają się też zanieczyszczeń, które, niestety, pomimo starań, docierają z zewnątrz do wnętrza budynku - zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym.
Warto pamiętać, że rośliny doniczkowe skutecznie pochłaniają też szkodliwe formaldehydy zawarte w dymie papierosowym. Jeśli więc w przestrzeni domowej któryś z domowników pali – nawet w sypialni, to najlepiej zakupić Sansewerię gwinejską – roślinę zwaną potocznie językiem teściowej. Cechuje się długimi, wąskimi, pionowymi liśćmi. Nie jest rośliną wymagającą – wystarczy podlać ją raz na 3 tygodnie. Ponadto Sanseweria produkuje dużą ilość tlenu, szczególnie w porze nocnej.
Rośliny doniczkowe spełniają jeszcze jedną ważną funkcję: stabilizują wilgotność powietrza w pomieszczeniu sypialni. Roślina o nazwie Wawrzyn uwielbia wilgoć i częste podlewanie, dlatego sama chętnie pobiera nadmiar wilgoci z powietrza, regulując mikroklimat w sypialni. Ponadto, odmiana ta stwarza nam idealne warunki do snu. Kolejną rośliną, która będzie stać na straży naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest Mirt – drobnolistna, mocno zielona roślina, która posiada zdolność do ograniczania rozwoju mikrobów w powietrzu.
[ Podpowiadamy - Jak wykończyć przestronną sypialnię? ]
Nietypowe kwiaty doniczkowe do sypialni
Jeżeli w sposób szczególny zależy nam na kwiatach doniczkowych do sypialni o nietypowym wyglądzie, to warto zdecydować się na aloes. Jest to roślina o właściwościach pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Śmiało można stwierdzić, że jest to naturalny kosmetyk i opatrunek dla ran. Aloes filtruje i oczyszcza powietrze, dobrze czuje się na parapecie i nie lubi przesadnych mrozów. Podobnie jak Sanseweria gwinejska, nie jest to roślina o dużych wymaganiach. W sezonie letnim wystarczy podlać ją raz w tygodniu, a zimą nawet raz na dwa tygodnie.
Wśród nietypowych kwiatów do sypialni są też sukulenty kolumnowe o długich łodygach, czyli kaktusy – doskonale magazynują wodę i substancje chemiczne. Dzięki temu są świetnymi nawilżaczami powietrza. Dodatkowo, są łatwe w pielęgnacji. Dzięki właściwościom higroskopijnym nie wymagają częstego podlewania, a jedynie dobrze nasłonecznionych miejsc.
Najpopularniejsze rośliny do sypialni
Są takie kwiaty doniczkowe do sypialni, które już od dawna goszczą w polskich domach i świetnie się w nich czują niezależnie od pomieszczenia. Na pewno jest to fikus, szczególnie fikus sprężysty o błyszczących dekoracyjnych liściach. Ma on zdolność do oczyszczania powietrza z formaldehydu. Najlepiej sprawdzi się w jasnych sypialniach z dostępem do naturalnego światła. Należy jednak pamiętać, że jego liście są trujące, dlatego warto rozważyć jego zakup przed wyborem do domu, gdzie mieszkają dzieci i zwierzęta. Alternatywą dla fikusa jest paprotka, która również oczyszcza posiada właściwości oczyszczające. Zachwyca zielonymi, soczystymi liśćmi, preferuje umiarkowaną temperaturę i zacienione stanowisko, więc sypialnia jest dla niej idealna.
[ Sprawdź jak stworzyć sypialnię rodem z pokoju hotelowego! ]
Jakie jeszcze kwiaty doniczkowe do sypialni?
Kwiaty oczyszczające powietrze to najlepsze warianty roślin, które warto wykorzystać do dekoracji sypialni. Wiadomo już, że są to: Sanseweria gwinejska, Mirt, Aloes, kaktusy, Fikus i paprotka. Jakie jeszcze rośliny można wybrać do sypialni, aby zdobiły wnętrze i jednocześnie zadbały o sprzyjający mikroklimat?
- Skrzydłokwiat o ciemnozielonych, błyszczących liściach. Najlepiej czuje się w miejscach zacienionych;
- Zielistka Sternberga o spiczastych liściach. Świetnie odnajduje się w każdym otoczeniu, więc możemy ją ustawić zarówno na parapecie, jak i na stoliku nocnym czy komodzie.
- Nefrolepis, a więc jedna z odmian paproci. Należy jednak do roślin bardziej wymagających. Zaleca się jej codzienne zraszanie i utrzymywanie wilgotnego podłoża.
Najlepsze kwiaty do sypialni to takie, które oczyszczają i nawilżają powietrze, mają dekoracyjne liście, a także są dopasowane do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Niektóre rośliny preferują mniej, inne bardziej zacienione stanowisko. Są też takie, które nie lubią niskich i wysokich temperatur. Warto więc zwrócić uwagę na powyższe aspekty, wybierając roślinność do wnętrza sypialni.