Powrót do przeszłości
Moda na PRL to efekt nostalgii – wielu osobom ta stylistyka kojarzy się z szczęśliwymi chwilami spędzonymi w bezpiecznych, przytulnych domach rodziców i dziadków. Tęsknota za dzieciństwem to nie jedyny powód ponownego zainteresowania meblami z tamtej epoki. PRL był niezwykłym okresem dla polskiego wzornictwa, pełnym ikonicznych i ponadczasowych projektów. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty były niewielkie i ciasne, meble musiały być więc dostosowane do wymogów małego metrażu. Funkcjonalność, wyrazista linia, kolor, prosty, pozbawiony zbędnych ozdobników design to główne ich cechy. To sprawia też, że pasują niemal do każdego wystroju.
Nie tylko meblościanka
Obowiązkowym elementem aranżacji każdego salonu w PRL-u była oczywiście meblościanka. Ten kultowy już mebel inspiruje dziś twórców mebli modułowych, które można dowolnie łączyć ze sobą w wybrany segment. Ich główną zaletą jest praktyczność – pozwalają zaaranżować małe pomieszczenie w taki sposób, by wyglądało stylowo, a jednocześnie było jak najbardziej użyteczne. Rzeczy, dla których nie było miejsca w meblościance, chowane były w komodach, które często pełniły funkcje szafki pod radio lub czarno-biały telewizor. Mimo dużej pojemności ich konstrukcja była niezwykle lekka. Działo się tak dzięki smukłym, zwężającym się ku dołu nóżkom. Na podobnych opierały się charakterystyczne dla tego stylu stoliki z prostym, lakierowanym blatem o zaokrąglonych rogach. Meble utrzymane były w stonowanej, pastelowej kolorystyce. Często wykonane były z drewna lub sklejki.
Kultowy fotel
Elementem wystroju wnętrz, równie kultowym co meblościanka, jest fotel 366. Taką nazwę nosi model, wymyślony przez Józefa Chierowskiego, wybitnego projektanta, związanego ze Dolnośląską Fabryką Mebli. Zaprojektowany przez niego fotel można było spotkać w niemal każdym polskim domu. Produkowano go przez 20 lat, podczas których rozszedł się w nakładzie prawie miliona egzemplarzy! Prosta konstrukcja sprawiła, że można było go powielać w łatwy i tani sposób. Dziś uważany jest za perłę polskiego designu. Tapicerowany fotel z szerokim siedziskiem i drewnianymi podłokietnikami jest niezwykle wygodny, a wspomniane wcześniej nóżki nadają mu lekką i zgrabną formę. W nowoczesnym mieszkaniu będzie nie tylko elementem, który przykuwa wzrok, ale też świetnym miejscem odpoczynku.
Ikony Hałasa
Chierowski to nie jedyny artysta z epoki PRL, zasłużony w historii polskiego designu. Innym nazwiskiem, o którym warto wspomnieć, jest Rajmund Teofil Hałas – artysta i profesor uniwersytecki, autor kilku projektów, które uważane są dziś za ikony designu PRL. Hałas to twórca między innymi stolika o wdzięcznej, sugerującej jego funkcję nazwie „Kawa i papierosy”. Biały stolik o blacie w kształcie łezki, oklejony czerwoną taśmą, ma trzy lekkie nóżki i jest niezwykle elegancki i poręczny. O ile najbardziej znanym projektem fotela jest model Chierowskiego, o tyle Hałas jest autorem najsłynniejszego krzesła. Zaprojektowany przez niego model o nazwie Typ 200-190 jest filigranowy, a jednocześnie niezwykle wygodny, elegancki i oryginalny. Inny nietuzinkowy mebel, zaprojektowany przez Hałasa, to wielokrotnie nagradzany Regał o Zmiennych Wysokościach. To system półek, łączony stalowymi klamrami, które pozwalają ustawiać je w dowolny sposób. Może być nie tylko meblem przyściennym, ale pełnić również funkcję ścianki działowej. Regał zaprojektowany został w latach 60., ale jego produkcję wdrożono dopiero kilka lat temu.
Wehikuł czasu
Design inspirowany PRL-em może być motywem przewodnim w mieszkaniu. Można jednak zdecydować się tylko na wplecenie w aranżację kilku jego elementów, które w niebanalny sposób przełamią nowoczesny wystrój. W doskonały sposób zrobi to wspomniany wyżej fotel 366 – warto go poddać renowacji i wymienić tapicerkę na taką o mocnym, kontrastowym kolorze. To uczyni z niego przykuwający wzrok element. Ducha minionej epoki wprowadzą do mieszkania również plakaty. Mogą pochodzić z PRL-u lub być utrzymane w estetyce na nim wzorowanej. Dobrym sposobem na ożywienie aranżacji będzie oświetlenie. Wśród lamp, stylizowanych na estetyce PRL, można wybrać wiele modeli. Na biurko sprawdzą się te metalowe, stylizowane na kreślarskie. Wśród lamp stojących warto wybrać te wysokie, z dużym abażurem, często ozdobionym kolorowymi frędzlami, lub lampy nowoczesne, lecz stylistyką nawiązujące do stylu retro.
PRL w Internecie
Poszukiwania pereł designu PRL ułatwia to, czego nie było w poprzedniej epoce - Internet. W mediach społecznościowych jest wiele grup i forów miłośników tego stylu. Można tam porozmawiać z innymi miłośnikami wzornictwa oraz znaleźć dużo wskazówek, gdzie szukać mebli z epoki oraz jak je odnowić. Poszukiwania warto jednak zacząć wśród rodziny, na strychach i piwnicach w domach dziadków. Bardziej wytrwali szukają ich nawet na śmietnikach. Wielu ludzi wyrzuca meble z PRL-u, nie zdając sobie sprawy nawet z tego, jakie skarby mają pod swoim dachem. Warto mieć oczy szeroko otwarte, stylowe meble i dodatki są bowiem na wyciągnięcie ręki.