Mała łazienka - duże wyzwanie aranżacyjne
Mała łazienka to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Projekt małej łazienki powinien uwzględniać strefę kąpielową, strefę prania oraz strefę z lustrem i umywalką. Rezygnacja z którejś z nich sprawia, że łazienka przestaje być funkcjonalna. Jeśli masz możliwość przeniesienia pralki do kuchni, to warto z takiej opcji skorzystać. Największym wyzwaniem jakie stoi przed właścicielami maleńkiej łazienki jest próba połączenia designu z funkcjonalnością. Można to osiągnąć, wprowadzając kilka trików.
[ Sprawdź jak ocieplić czarno-białą łazienkę ]
Aranżacja małej łazienki - najczęstsze błędy
Aranżacja łazienki o małym metrażu wymaga dobrego planu. Żeby nie popełnić błędów, które sprawią, że będzie mniejsza niż jest w rzeczywistości i niepraktyczna, zadbaj o dobry projekt tego pomieszczenia. Jak urządzić małą łazienkę i jakich błędów unikać? Poznaj te najczęściej popełniane w małych łazienkach.
Za dużo elementów na zbyt małej przestrzeni
Duży kosz na pranie, lustro w dekoracyjnej ramie i nadmiar szafek - niestety, na małym metrażu nie wszystko ci się zmieści. Jeśli chcesz mieć swobodnie poruszać się po łazience, musisz zrezygnować z dodatkowych udogodnień, jak np. toaletki ze stylowym siedziskiem czy ze stojącego lustra.
Wstawianie wanny
Lubisz długie, gorące kąpiele? To całkowicie zrozumiałe - to w końcu przyjemny sposób na relaks. Niestety, właściciele małych łazienek muszą znaleźć alternatywę. Wanna to bowiem jeden z najbardziej "zagracających" wnętrze elementów wyposażenia. Co prawda są na rynku malutkie wanny i projekty łazienek czasem je uwzględniają, ale w praktyce nie będą one wcale dużo wygodniejsze niż prysznic a zajmą bezsensownie miejsce.
Zbyt dużo dekoracji
Wazon z kwiatami prezentuje się w łazience naprawdę pięknie i wprowadza miły nastrój wnętrza - podobnie jak palma w masywnej donicy. We wnętrzu glamour cudnie wygląda także bogato zdobione lustro. Niestety, takie dekoracje prezentują się pięknie, ale tylko w przestronnych wnętrzach. Przestawianie terakotowej donicy, żeby dostać się do prysznica - nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem.
Ciemne kolory
Nawet jeśli podobają ci się płytki w granacie czy butelkowej zieleni - w małej łazience lepiej z nich zrezygnować. Sprawią, że zamieni się ona w małe, przytłaczające akwarium. Nawet jeśli nie jesteś miłośniczką wnętrz w jasnych kolorach, beżowa albo biała łazienka wydaje się po prostu większa.
Brak odpowiedniego oświetlenia
Małe wnętrza wymagają doświetlenia - dotyczy to zarówno łazienki, jak i salonu czy sypialni. W łazience obowiązkowe jest górne oświetlenie, które rozświetli całe pomieszczenie oraz lampy w strefie przy lustrze - które są praktycznym rozwiązaniem do robienia makijażu.
[ Zajmuje niewiele miejsca i pozwala na duże oszczędności wody - nowoczesny prysznic ]
Jak urządzić małą łazienkę, by była funkcjonalna i estetyczna?
Mała łazienka, aby była funkcjonalna i przyjemna dla oka, musi zostać optycznie powiększona. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, dzięki którym na niewielkim metrażu stworzysz całkiem przestronne wnętrze.
Powieś duże lustro
to oklepana, ale naprawdę skuteczna porada. Lustro powieszone na wprost wejścia sprawi, że łazienka nabierze głębi. Dobrze sprawdzi się tutaj kolekcja ATUM, od Kraft z podświetleniem LED.
Wykorzystaj płytki wielkoformatowe zamiast małych, drobnych kafelków
W przypadku płytek o dużym formacie - np. kolekcja Marmoker Statuario Grigio, od Casalgrande Padana w małej łazience, ze względu na swoje rozmiary będzie posiadać znacznie mniej przecięć w postaci fug, co sprawi. Taki zabieg sprawia, że ściany są gładsze, tworzą jednolitą taflę, którą łatwiej się ją czyści.
Bazą małej łazienki w bloku niech będą jasne barwy
Białe, beżowe czy pastelowe płytki odbijają światło, a to pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Jeśli marzy ci się jakiś wyrazisty kolor - połóż je na jednej ścianie pod prysznicem.
Zrezygnuj z wanny na rzecz prysznica
To pozwala zaoszczędzić naprawdę ogrom miejsca. Żeby nadać łazience lekkości zaaranżuj w niej kabinę bez brodzika, czyli typu walk in.
Schowaj tyle rzeczy, ile możesz
Pudełeczko na patyczki do uszu, płatki kosmetyczne, a obok biżuteryjna szkatułka to zbyt dużo. Każdy dodatkowy przedmiot wprowadza chaos i wrażenie bałaganu.
Urządzenie funkcjonalnej łazienki, nawet gdy masz do dyspozycji tylko niewielki metraż, jest możliwe. Wystarczy pamiętać o tym, aby pójść w kierunku prostoty i nie przesadzać z ozdobnikami. Niestety, mała łazienka wymusza również najczęściej rezygnację z takich przyjemności jak kąpiel w wannie - warto wówczas spróbować się przekonać, że szybki prysznic jest doskonały dla zdrowia, a do tego ekologiczny!