Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym
Industrialny styl pojawia się często w wysokich loftach, mieszkaniach ukrytych w zakątkach starych kamienic. Może dlatego jest niekiedy nazywany jest stylem loftowym. Dostrzegamy w nim bardzo dużo powściągliwości, pomimo że elementów jest wystarczająco dużo, to wnętrze wydaje się być zaaranżowane z wykorzystaniem tego, co mamy aktualnie pod ręką. Może jest nieco ascetyczny i wywołuje u nas nostalgię, ale też pragnienie jego bliższego poznania i przesiąknięcia jego swoistą osobowością. Koncepcja bazuje na prostych, ogólnodostępnych materiałach, z kolei meble są w geometrycznych kształtach. W stylu industrialnym wnętrza otulone są stonowaną i naturalną paletą barw, koncentrujemy się raczej na szarościach, brązach i kolorach ziemi, niż na energetycznych, żywych odcieniach. Kiedy aranżujemy wnętrze w stylu industrialnym, w tym łazienkę, z pewnością poczujemy wolność, swobodę w dobieraniu poszczególnych elementów.
Styl industrialny, czyli beton zaproszony do wnętrza
Na pewno to właśnie on zajmuje ważną pozycję w industrialnej koncepcji. Pojawia się w niej obok cegły, a także drewna. Beton jest w idealnym dla industrializmu kolorze – szarym, pięknie eksponuje inne elementy we wnętrzu, które nierzadko wykonane są z metalu czy też przybierają połyskujące wykończenie. Świetnie w tym przypadku sprawdzają się płytki betonopodobne, które są dobrą odpowiedzią na wymagające warunki w łazience. Wilgotność powietrza jest tutaj znacznie wyższa niż w innych pomieszczeniach, ale tego typu płytki wykazują odporność na takie niedogodności. Płytki betonopodobne mogą pojawić się na wszystkich ścianach łazienki lub tylko na ich fragmentach. Decydując się na drugi wariant, warto szarość betonu połączyć np. z rozjaśniającą wnętrze bielą lub też nadającymi mu elegancji czarnymi płytkami o lustrzanej powierzchni.
Surowy klimat łazienki w stylu industrialnym
Kiedy już pokryjemy ściany betonem, możemy udekorować wnętrze światłem. W industrialnym stylu nie trzeba ukrywać wszystkiego, kable mogą swobodnie zwisać z sufitów, a żarówki wcale nie muszą ukrywać się pod szklanymi kloszami. Jeszcze lepiej, jeżeli kable, na których zawieszone są żarówki Edisona są w kolorze patynowym lub złotym. Metalowe elementy widoczne na suficie, a na nich praktyczne reflektory z możliwością regulacji kierunku świecenia to kolejna propozycja. Oświetlenie marki Sternlight - listwy magnetyczne Archlines ze źródłami światła - prezentuje sobą nową koncepcję nowoczesnej sztuki aranżacyjnej z uwzględnieniem funkcjonalności. Co ciekawe, system można zamontować nie tylko na suficie, ale też na ścianie. Jest wykonany z metalu, a poszczególne punkty świetlne występują w kolorze białym i czarnym. Bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję minimalistycznego industrializmu, a mimo to jest to oświetlenie, które trudno jest nie zauważyć.
Chcesz urządzić całe mieszkanie w stylu industrialnym? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Wyposażenie łazienki w stylu industrialnym
Mamy już fundamenty, na których teraz będziemy wznosić wnętrze. W łazience industrialnej doskonale prezentuje się ceramika w prostych, geometrycznych kształtach. Szczególnie dobrze wpisuje się w tę koncepcję umywalka okrągła i wanna wolnostojąca o zaokrąglonej budowie. Preferujesz prysznic? Zdecyduj się na kabinę prysznicową bez brodzika. Możesz też pokusić się o zamianę tradycyjnego stelaża o chromowanym wykończeniu na czarne łączenia. Obudować ją możesz płytkami, które imitują beton, ale też drewno, a jeżeli połączysz te dwa warianty, otrzymasz wyjątkowo inspirujące wnętrze, w którym drzemie duch minionej epoki, pochodzący z ukrytych zakątków opuszczonych fabryk. Koniecznie zwróć uwagę na armaturę i raczej zrezygnuj z typowych opcji. Może być ona tym najbardziej wyrazistym i najciekawszym akcentem, potęgującym efekt surowości. Świetnie w paletę barw dla tego stylu wpisuje się czarna armatura o matowym wykończeniu. Koniecznie niech będą to smukłe modele, o wyraźnie zaokrąglonych formach. Do stylu pasują też złote i patynowe elementy. Całość dopełni grzejnik dekoracyjny, np. pionowy, w kolorze czarnym, zajmujący całą wysokość ściany, jak np. grzejnik HushLab.
Ten artykuł może być dla Ciebie interesujący: Nietuzinkowy design – grzejniki dekoracyjne, armatura i ceramika.
Postaw na podstawową paletę kolorów, ograniczając się do szarości, bieli i czerni, dodając do nich nieco bardziej wyraziste akcenty złota, patyny, a nawet jasnego drewna. Bądź dla swojej łazienki surowy, uzupełnij ją o beton, a może nawet cegłę. Zachowaj powściągliwość, formy niech będą proste, a wykończenie niekoniecznie wizualnie idealne.