Meble w formie brył
Geometryczna perfekcja i prostota bardzo mocno wpisują się we współczesne trendy nowoczesnych stylizacji. Wyróżniają się minimalizmem i powściągliwością w dodatkach. Pierwszoplanową rolę odgrywa funkcjonalność, a mniej znaczy więcej, co było już trendem znanym w epoce modernizmu. Meble przyjmują coraz częściej proste formy, są to prostopadłościany i sześciany bez żadnych dodatków, które mogłyby zaburzyć ich idealne kształty. Dużą popularnością cieszą się meble modułowe, z których możemy układać kreatywne układanki.
Geometria w blasku światła
Nie możemy z przekonaniem przyznać, że minął czas kryształowych żyrandoli i bogato zdobionych abażurów. Pewne jest jednak to, że obok oświetlenia dekoracyjnego pojawiają się oprawy o minimalistycznych kształtach i formach. Stanowią one uzupełnienie aranżacji nowoczesnej, w której meble są w bieli lub czerni, są bryłami w wielkim formacie, „skradzionymi” z matematycznej pracowni. W takim wnętrzu doskonale sprawdzają się spoty sufitowe Mrs Cute od marki Sternlight o wydłużonym kształcie walca. Są małych rozmiarów, mają proste, geometryczne kształty, można je ze sobą łączyć, tworząc kompletny system oświetleniowy przedpokoju, salonu czy sypialni. Nie bez powodu są w tylko w kolorze białym i czarnym, ponieważ w ten sposób podkreślono jeszcze mocniej ich minimalistyczną formę.
Na lekcjach geometrii uczyliśmy się też o półprostych, które designerzy również wykorzystali w swoich projektach oświetleniowych. Lamy Pin od Vibia to rodzaj dekoracyjnego oświetlenia ściennego, składającego się z kilku prostych linii, układających się w ciekawe kompozycje. Ich czerń kontrastuje zarówno ze sterylną bielą, jak też mocniejszym kolorem żółtym czy też pastelowym błękitem i różem.
Jeżeli natomiast chcesz zachować maksymalną prostotę wnętrza, to zdecyduj się na oprawy Shy Guy od SternLight, które bez problemu ukryjesz w powierzchni sufitu.
Geometryczna awangarda na podłodze i ścianach
Proste i geometryczne kształty mebli i opraw oświetleniowych wyróżniają się dyskrecją i minimalizmem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na płytki o takim motywie, dekorując nimi ściany i podłogi, możesz nadać wnętrzu mocnego akcentu i awangardowego wyglądu. To propozycja dla wszystkich miłośników nowoczesności, ludzi odważnych, którzy doceniają sztukę nowoczesną. Mogą być jak kolekcja Puzzle, układanka, tworzącą efektowną mozaikę z dwóch kontrastujących ze sobą kolorów.
[ Dowiedz się jak światło rzeźbi przestrzeń. Zobacz jak dopasować oświetlenie do Twojego wnętrza ! ]
W małych rozmiarach i prostokątnych kształtach płytki występują w kolekcji Marazzi, gdzie znajdziesz zarówno wyraziste, jak też bardziej stonowane kolory. Bogactwem barw zachwycają kwadratowe płytki Pastele, od polskiego producenta Tubądzin, które możesz dowolnie ze sobą łączyć, tworząc unikalne wzory. Z płytek Subway Lab Chevron od marki WOW, stworzysz w prosty sposób ścianę 3D, wybierając płytki z jednej palety kolorów, ale w kilku odcieniach. Stonowane kolory i jednocześnie wyraziste wzory połączone zostały w kolekcji Mix&Match marki Ornamenta. Kolejnym przykładem płytek heksagonalnych jest seria Melograno w stonowanych barwach bieli i błękitu. Płytki o geometrycznych formach pojawiają się także z uniwersalnych kolorach, mniej intensywnych, będących doskonałym tłem dla intensywniejszych barw mebli i dodatków. Dobrym przykładem jest kolekcja Vantage, Serenity i Aspen.
Prostota dodatków
Geometryczne wzory i formy są charakterystyczne również dla nowoczesnych dekoracji i dodatków, którymi uzupełniamy już niemal gotowe aranżacje. Są to m.in. dywany w romby i kwadraty, np. w kolorze butelkowej zieleni z przeszyciem ze złotej nitki. W minimalistycznych wnętrzach wspaniale prezentują się duże wazony o wydłużonym kształcie, przypominającym idealnie skonstruowany walec lub stożek. W szklanych naczyniach swoje miejsce znajdują okrągłe i prostokątne świece, a na ścianach plakaty z graficznymi motywami.
Geometria nie wszystkim kojarzy się pozytywnie, jednak wszyscy wiedzą, że aby powstała prosta bryła, potrzebna jest precyzja i dokładność. Tak jest również we wnętrzach, które powstają z wykorzystaniem brył i prostych linii. Są one uporządkowane, harmonijne, a jednocześnie intrygujące, szczególnie jeżeli uzupełnimy je o charakterny, mocny kolor.
[Bądź bliżej natury w swoim wnętrzu - poznaj nowy trend wnętrzarski Biofilia ]