Temperatura barwowa, czyli jak wybrać światło
Temperatura barwowa określa jak ciepłe jest dane światło. Wskaźnik ten nie ma jednak nic wspólnego z wydzielaniem ciepła, ale z barwą światła, czyli tym, czy jest ona zimna czy ciepła. Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach. Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło jest zimniejsze i bielsze. Im mniej Kelwinów, tym światło będzie cieplejsze i bardziej żółte.
Wartością, do której porównuje się barwy światła jest 3300 Kelwinów. Wszystko poniżej tej wartości jest barwą ciepłą, zaś wszystko powyżej - zimną.
Światło ciepłe czy zimne do kuchni?
Jaka barwa światła do kuchni jest optymalna? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ to zależy, o której części kuchni mówimy. Zwykle w kuchni przyrządza się posiłki, ale często tam również je spożywa. Jeśli masz w kuchni wyspę albo barek, pewnie spędzasz tam też czasem wieczory z przyjaciółmi. Kuchnia jest wielofunkcyjna, dlatego nie wystarczy jedno źródło światła o jednej barwie. Część oświetlenia kuchni musi mieć barwę światła ciepłą, a część dawać zimne światło.
[ Salon z aneksem kuchennym - wady i zalety ]
Jak rozmieścić źródła światła w kuchni?
Nawet w niewielkiej kuchni potrzebujesz kilku źródeł światła:
- oświetlenia głównego - w postaci żyrandola, szynoprzewodu z lampami czy halogenów w suficie,
- oświetlenia wyspy albo stołu - w postaci lamp wiszących, jak np. model Texo, od marki Labra.
- oświetlenia blatów kuchennych, znajdującego się zwykle pod szafkami (na przykład w postaci listwy LED).
Oczywiście w małych kuchniach zwykle wystarczy tylko jedna lampa sufitowa i taśma led cob pod szafkami, natomiast w większych metrażach niezbędne jest dodatkowe oświetlenie.
Jakie oświetlenie wyspy kuchennej i stołu?
Jeśli wyspa albo stół znajduje się w centrum pomieszczenia, główne oświetlenie kuchni będzie zawieszone nad nimi. Najczęściej jest to lampa sufitowa, dwie lub nawet trzy - wszystko zależy od wielkości wnętrza. Może być również tak, że kuchnia jest połączona z salonem (albo na tyle duża), że oświetlenie główne znajduje się w jej centrum, a wyspa na styku kuchni i pokoju dziennego. Wówczas odpowiednie oświetlenie kuchni (czyli funkcjonalne) będzie wymagało dodatkowych lamp nad przestrzenią jadalnianą.
Oświetlenie centralne (niezależnie od tego czy jest jednocześnie oświetleniem wyspy) to podstawa wygodnego korzystania z kuchni. Musi być na tyle jasne, żeby można było swobodnie poruszać się po kuchni, a jednocześnie niezbyt razić w oczy. Najlepsza barwa światła w tym przypadku to ciepła (2700–3500 K) lub neutralna (ok. 4000–4500 K). Pierwsza sprawdzi się jako główne źródło światła w kuchni, ponieważ relaksuje i skłania do odpoczynku, a wnętrze sprawia wrażenie przytulnego. Szczególnie dobrze ciepła barwa światła pasuje do kuchni tradycyjnych (w stylu rustykalnym i klasycznym) oraz takich, gdzie wykorzystane zostały drewniane fronty i meble.
Oświetlenie powierzchni roboczych - jaką barwę światła wybrać?
Wybór barwy światła jest ważny nie tylko z powodu tego, jaki nastrój wprowadza do kuchni. Od rodzaju oświetlenia kuchni zależy także ocena wyglądu składników i potraw - w tym ich świeżości. Do oświetlenia blatów roboczych rekomendowana jest barwa neutralna, która najlepiej oddaje kolory. Niewskazana w kuchni jest zimna barwa światła, która nie do końca dobrze odwzorowuje kolory, a ponadto wprowadza do kuchni chłodny, niezbyt przyjemny nastrój.
Jakie światło do małej kuchni?
Jaki kolor światła wybrać do naprawdę małej kuchni? W blokach często kuchnie są tak małe, że nie ma mowy o zmieszczeniu w nich stołu czy wyspy. Jak wówczas wygląda rozkład źródeł światła? W dalszym ciągu potrzebne jest oświetlenie główne, czyli lampa sufitowa. Warto jednak zrezygnować ze spektakularnych modeli, które zmniejszą przestrzeń na rzecz halogenów montowanych w suficie. Oświetlenie sufitowe małej kuchni powinno mieć barwę światła ciepłą.
Drugim rodzajem oświetlenia, którego będziesz potrzebować nawet w mikrokuchni są ledy albo halogeny umieszczone pod szafkami. One powinny mieć barwę światła zimną.
[Sprawdź również - Jak urządzić wąską kuchnię! ]
Kiedy stosować światło neutralne?
Jeżeli nie chcesz, by światło w kuchni było za bardzo relaksujące (czytaj: rozleniwiające), dobrym wyborem będzie światło neutralne - bardzo zbliżone do światła dziennego. Poprawia ono koncentrację i realistycznie odwzorowuje kolory, dlatego sprawdzi się na przykład wtedy, gdy czasem pracujesz w kuchni albo odrabiasz z dziećmi lekcje. To dobra alternatywa do nowoczesnych kuchni, wykorzystujących białe fronty i dużo jasnych elementów wystroju. Jeśli nie jesteś pewien, jaką barwę światła wybrać do swojej kuchni, neutralna barwa światła to optymalne rozwiązanie, które zawsze dobrze wygląda.