Oświetlenie w pokoju maluszka, a w pokoju starszego dziecka
Tak naprawdę nie ma uniwersalnego oświetlenia do pokoju dziecka. Przede wszystkich należy dopasować je do metrażu pokoju, a także stref, jakie się w nim pojawiają. W pokoju maluszka, który dopiero poznaje świat i otoczenie, trzeba się skoncentrować na bardzo spokojnym świetle – nie powinno być ono zbyt intensywne.
Najlepiej sprawdzą się oprawy z funkcją ściemniania, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem okażą się kinkiety Halo, od SternLight. Oprawa posiada prosty design i posiada zintegrowane i co ważne - regulowane źródła światła LED.
Jeśli rodzice decydują się wyłącznie na oprawę sufitową to powinni pamiętać, że maluszek praktycznie cały czas jest w pozycji leżącej, więc jego wzrok jest skierowany w stronę sufitu. Światło nie może się znajdować bezpośrednio nad łóżeczkiem czy matą do zabawy i powinno być rozproszone.
Oświetlenie w pokoju starszego dziecka jest już bardziej wielofunkcyjne. Młody człowiek potrzebuje dobrego oświetlenia głównego, które w miarę możliwości równomiernie doświetli całe pomieszczenie. Konieczne jest też zadaniowe światło do pracy przy biurku, a także w strefie snu. Światłem można również dekorować wnętrze, wykorzystując do tego ozdoby świetlne.
[ Słowniczek terminów oświetleniowych, które musisz znać! ]
Główne oświetlenie w pokoju dziecka
Oświetlenie główne ma za zadanie oświetlić cały pokój. Aby mogło służyć użytkownikom przez długi czas warto zdecydować się na oświetlenie ledowe. Lampy LED wyróżnia dłuższa żywotność, i mniejsze zużycie prądu.
Jakie centralne oświetlenie do pokoju dziecka wybrać?
- Wiszące lampy do małego pomieszczenia. Zazwyczaj wtedy wystarcza jedno źródło światła. Mogą być to np. oprawy drewniane do pokoju nastolatka lub oprawy z motywem dziecięcym dla przedszkolaka.
- Lampy sufitowe z reflektorami to propozycja dla nieco większych pomieszczeń. Reflektory z opcją ustawiania kierunku świecenia pozwalają na równomierne oświetlenie całego pokoju. Najbardziej uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, są czarne i białe oprawy o geometrycznych kształtach, jak np. Track, SternLight.
- Oczka świetlne polecane są do dużych pomieszczeń. Można wykorzystać je w dowolnej liczbie i równomiernie rozmieścić na całym suficie.
Zadaniowe oświetlenie do pokoju dziecka
W pokoju dziecięcym wyróżnić można kilka stref. Jeśli mieszka w nim już uczeń, to na pewno ma miejsce do nauki z biurkiem i krzesłem. Nie może przy nim zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Światło podczas nauki pełni bardzo ważną funkcję – nie tylko umożliwia czytanie i pisanie, ale odpowiada też za zdrowie oczu.
Takie zadaniowe oświetlenie w pokoju dziecięcym zazwyczaj występuje w postaci lampy biurkowej, czyli o niewielkich rozmiarach, przystosowanej do ustawienia na biurku. Ważne jest, aby jej ramię było wyciągane, dzięki czemu będzie można ustawić lampkę idealnie tak, aby oświetlała zeszyt czy książkę leżącą na blacie biurka. Lampka może być dodatkowo wyposażona w regulację intensywności świecenia.
Drugie zadaniowe oświetlenie do pokoju dziecka to lampka nocna, która znajduje się obok łóżka. Może być to lampka stołowa lub kinkiet ścienny lub płaski plafon. Tutaj ważną kwestią jest, aby było to światło delikatne, ale jednocześnie pozwalało np. na swobodne czytanie książki.
[ Kreuj wnętrze światłem - Jakie oświetlenie dekoracyjne do salonu wybrać? ]
Jaka barwa światła do pokoju dziecka?
Barwę światła do pokoju dziecka należy dostosować do strefy, w której się będzie znajdowało. Trzeba wiedzieć, że zimne światło pobudza, z kolei ciepłe wycisza i uspokaja. Centralne światło powinno być naturalne, a więc najbardziej zbliżone do światła dziennego.
Jeśli chodzi o lampkę w strefie do nauki, to można zdecydować się na barwę zimną, która sprzyja efektywnej nauce. Zupełnie inaczej jest w przypadku strefy snu. Tutaj dziecko powinno mieć zapewnione właściwe warunki do odpoczynku, czemu sprzyja ciepła temperatura barwowa.
Oświetlenie do pokoju dziecka powinno być przemyślane i dostosowane do wieku młodego człowieka. Warto wcześniej podzielić pomieszczenie na strefy – każda wymaga odpowiedniego doświetlenia. W pokoju dziecka powinny znaleźć się minimum trzy źródła światła – centralne, do nauki oraz w strefie odpoczynku i snu. Dodatkowo stosuje się oświetlenie dekoracyjne w postaci girland i łańcuchów świetlnych.