Kabina prysznicowa w odpowiednim rozmiarze
To jeden z podstawowych czynników warunkujących zakup konkretnej kabiny prysznicowej. Jest to świetna alternatywa dla wanny, która zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. W ofercie wielu producentów znaleźć można kabiny różnych rozmiarów. Jednak jej optymalny wariant wynosi 90 x 90 cm. W ofercie Grupy Mo znaleźć można kabinę pentagonalną z drzwiami skrzydłowymi, np. Scandic, od Riho.
Taka kabina prysznicowa zapewnia duży komfort kąpieli, zapewnia odpowiednią ilość miejsca i pozwala na swobodne poruszanie się bez ryzyka przypadkowego uderzenia w ścianę czy szybę. Kabina prysznicowa 90 jest jedną z częściej wybieranych, chociaż są przypadki, kiedy zwyczajnie jest za duża dla potencjalnych kupców.
Wtedy można zdecydować się na mniejszy, kwadratowy model - czyli kabinę o wymiarze 80x80 czy nawet 70x70, chociaż w tej komfort kąpieli jest już zdecydowanie mniejszy.
Jednak proste kształty to nie jedyna propozycja na rynku. Może się okazać, że do konkretnej łazienki najlepiej pasować będzie kabina asymetryczna, a więc ze ścianami o różnej długości. Przykładem jest model 70x90. Dłuższy bok może osiągać nawet 140 cm. Jeśli chodzi o wysokość kabiny prysznicowej, to w znaczącym stopniu zależy ona od głębokości brodzika. Przy mniejszych głębokościach jest to 200-220 cm, z kolei przy większych ok. 170 cm.
[ Czy panele winylowe na ścianie w łazience to dobry pomysł? ]
Nie tylko kabina narożna. Rodzaje kabin prysznicowych
Kabiny prysznicowe różnią się nie tylko rozmiarem, ale i kształtem, dzięki czemu sprzyjają oszczędności miejsca.
Ze względu na miejsce montażu kabiny prysznicowe można podzielić w następujący sposób:
- Narożna – popularny model, wybierany szczególnie przez właścicieli mniejszych łazienek. Kabina narożna do montażu wykorzystuje dwie sąsiadujące ze sobą ściany, pozwala optymalnie wykorzystać newralgiczny obszar w pomieszczeniu, stosunkowo trudny do aranżacji. Może mieć kształt prostokąta, kwadratu lub półokrągły.
- Przyścienna – jak sama nazwa wskazuje - jest ustawiana przy ścianie. Nie potrzebuje jednego z boku „pleców”, ale za to niezbędne są trzy pozostałe. Zazwyczaj ma kształt prostokątny lub kwadratowy. Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie jest kabina typu walk-in, a więc bez brodzika. Przykładem jest np. model Mondo, od Mo Selection.
- Wolnostojąca – stanowi odrębną całość, nie jest ustawiana przy ścianie. Może znajdować się w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się w większych łazienkach, a nawet salonach kąpielowych. W większości przypadków konieczna jest też zmiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, aby podejście było wyprowadzone w konkretnym, wymaganym miejscu – niekoniecznie standardowym.
Trwałość szyby prysznicowej
Kabina prysznicowa powinna być odporna na wszelkie uszkodzenia, dzięki czemu posłuży użytkownikom dłużej. Decyduje o tym m.in. materiał, z jakiego wykonana jest szyba prysznicowa. Producenci stawiają na różne opcje, z których każda ma swoje mocne, ale i słabe strony.
Niektóre kabiny prysznicowe wykonane są z akrylu, a więc polistyrenu. To lekkie i stosunkowo tanie tworzywo sztuczne. Wadą tego materiału jest jednak mała odporność na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia takiej kabiny szybko się rysuje, może też pękać, a kolor odbarwiać. Zaletą akrylu jest jednak dostępność w wielu wariantach, np. matowym, transparentnym, wytłaczanym czy barwionym.
Alternatywą dla akrylu jest oczywiście szkło. Musi być to jednak szkło hartowane, które jest zdecydowanie bezpieczniejsze i trwalsze. Dodatkowo jest odporne na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. W przypadku rozbicia rozsypuje się na małe fragmenty bez ostrych krawędzi.
[ Jak ocieplić płytki marmuropodobne w łazience? ]
Nowoczesna kabina prysznicowa typu walk-in
Standardowe, klasyczne kabiny prysznicowe wyposażone są w brodziki, na których montowane są szyby i drzwi. Nowoczesną alternatywą jest kabina prysznicowa walk-in. Pozbawiona jest ona brodzika, jednak w celu swobodnego spływania wody konieczne jest wykonanie spadku w podłodze, w której następnie montuje się odpływ liniowy lub punktowy. Od pozostałego obszaru łazienki prysznic oddziela transparentna szyba.
Taka kabina prysznicowa ma wiele zalet. Zajmuje mało miejsca przy zachowaniu dużego komfortu kąpieli. Idealnie sprawdza się w małych łazienkach. Brak drzwi sprawia, że nie ma konieczności pozostawiania wolnego miejsca przed kabiną w celu ich swobodnego otwarcia. Mniejsza ilość zakamarków oznacza, że taką kabinę łatwiej jest utrzymać w czystości. Ponadto doskonale wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie, gdzie mniej znaczy więcej, a minimalizm jest wciąż bardzo mile widziany.
Kabina prysznicowa pod względem wymiarów i kształtu powinna być dopasowana do wielkości łazienki. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę jej funkcjonalność i wygodę kąpieli. Jeśli kluczowe jest połączenie aspektów praktycznych i wizualnych, a także nowoczesnej stylistyki, to najlepszym wyborem będzie prysznic walk-in.