Rozrywka, nauka i sen, czyli po prostu pokój studencki
Pokój ucznia szybko zmienia się w pokój dla studenta, który jeszcze bardziej chce mieć swoją prywatną przestrzeń, w której będzie mógł nie tylko spędzać czas samemu, ale i ze znajomymi. Taki pokój bardzo często przypomina pokój gościnny z kącikiem do nauki. Nie jest typową sypialnią, a już na pewno nie bawialnią, którą był jeszcze kilka lat temu. Pokój dla studenta łączy bardzo wiele funkcji, dlatego wymaga bardzo przemyślanego podziału na strefy. Może się jednak zdarzyć, że jedna strefa będzie miała więcej niż jedno przeznaczenie – tak dzieje się w małych pomieszczeniach.
Dla młodego człowieka niezwykle ważny jest klimat i wygląd otoczenia, w jakim się znajduje. Jego pokój jest uzewnętrznieniem jego charakteru, temperamentu i zainteresowań. Ze względu na różnice priorytetów u dziecka w tym wieku i jego rodziców przy aranżacji pokoju dla nastolatka mogą pojawić się konflikty. Jak ich unikać?
Przede wszystkim dać wolną rękę studentowi w kwestii ostatecznego wyglądu jego pokoju. To już dorosły człowiek, który ma swoje zdanie i należy je uszanować. Powinien on też być decydentem w kwestiach wizualnych. Rodzic w tym przypadku powinien wejść w rolę doradcy, który pomaga w zaaranżowaniu pomieszczenia tak, aby jak najbardziej odpowiadało ono potrzebom nastolatka.
[ Urządź pokój małego alergika! ]
Studencki kącik do nauki z wygodnym biurkiem
Ta strefa to podstawa każdego pokoju studenta. Mowa o kąciku do nauki, który powinien znaleźć się przy oknie, aby zapewnić studentowi dostęp do naturalnego światła podczas czytania i pisania. Podstawowym elementem wyposażenia takiego pokoju jest wygodne, szerokie biurko. w tej strefie jest biurko. Musi ono pomieścić laptop, książki i oświetlenie biurkowe. Studencki kącik do nauki bardziej przypomina stylowy home office. Dla młodego człowieka odpowiednie będzie drewniane biurko z metalowymi nogami w stylu industrialnym lub proste białe biurko z szafką.
Bardzo ważny jest też dobór krzesła. Najlepsze dla zdrowia nastolatka będzie typowe, profilowane krzesło biurowe. Alternatywą jest krzesło fotelowe z zaokrąglonym oparciem. Oprócz tego w kąciku do nauki przyda się regał na książki i obowiązkowo lampa biurkowa np. z regulacją kąta świecenia. Przykładem jest seria Flex, od marki Vibia.
[ Dowiedz się też - jak urządzić kreatywny pokój dla dziecka ]
Strefa snu w pokoju dla nastolatka
Nauka nie idzie w parze z niewyspaniem. Dlatego student powinien dobrze przemyśleć strefę z łóżkiem. Jeśli ma do dyspozycji większy metraż, to śmiało może ustawić duże łóżko z zagłówkiem. Przy łóżku powinna znaleźć się szafka, a na niej lampkę nocną. Jeżeli przestrzeń uniemożliwia jej postawienie, to na ścianie warto zawiesić konkiety. Zdarza się jednak, że w pokoju dla nastolatka do spania lepiej sprawdzi się rozkładana sofa lub narożnik. W takim przypadku strefa snu pełni też funkcję strefy gościnnej. Łóżko musi wtedy się łatwo składać i być wyposażone w skrzynię na pościel.
Strefę snu powinno się maksymalnie oddalić od miejsca, w którym znajduje się sprzęt elektroniczny – laptop i tablet. Emitowane przez urządzenia światło nie najlepiej wpływa na sen człowieka. Utrudnia zasypianie, sprawia, że sen nie jest efektywny, a rano człowiek budzi się zmęczony nawet pomimo 8-9 godzin snu.
Miejsce dla gości w pokoju studenta
Pokój dla nastolatka to również miejsce dla jego gości. Warto zadbać o to, aby wszyscy czuli się komfortowo. W pokoju dla nastolatka kolejną strefą jest kącik dla gości. Jak go zaaranżować?
- Powinna się w nim znaleźć sofa, fotele lub pufy w zależności od metrażu. Przyda się też mały stolik, np. Moccate E Argento, HushLab.
- Jeśli sofa w pokoju dla studenta służy również do spania, to strefę gościnną może tworzyć mały stół z dwoma lub czterema krzesłami.
- W małym pokoju dobrym pomysłem jest wykorzystanie niskiego parapetu jako miejsca do siedzenia. Wystarczy okryć je kocem lub narzutą i udekorować poduszkami.
- Bardzo często ta strefa znajduje się w centrum, więc to tutaj jest miejsce na główne oświetlenie. Może być to np. plafon lub listwa magnetyczna z reflektorami umieszczonymi na niej w dowolnym miejscu - np. Track, od SternLight. To reflektor, który pozwoli właściwie doświetlić też inne strefy.
Praktyczne patenty na przechowywanie w pokoju studenta
Do zachowania porządku młodemu studentowi przyda się szafa. W małym pokoju dla nastolatka, aby oszczędzić miejsce, półki i szafki stojące niech zostaną zastąpione wiszącymi, np. nad łóżkiem i biurkiem. Poza tym regałem można oddzielić od siebie dwie strefy, np. gościnną i strefę snu. Drobiazgi i rzeczy osobiste powinny znaleźć swoje miejsce w szufladach bądź pudełkach i koszykach pełniących jednocześnie funkcję ozdobną. Nie może też zabraknąć miejsca na książki i notatki. Do ich przechowywania niech posłuży regał i zamykana szafka.
Pokój dla studenta musi spełniać dwie opcje - być funkcjonalny i spełniać oczekiwania wizualne młodego człowieka. Powinno się w nim znaleźć ciche miejsce do nauki, wygodny kącik do snu i przestrzeń dla gości. Studenckie życie to zarówno nauka i rozwój, jak i nowe znajomości oraz mnóstwo okazji do świętowania i spotkań ze znajomymi. Niech pokój studenta będzie przestrzenią, która w równym stopniu pozwoli mu na edukację, zdrowy sen i rozrywkę.