Charakterystyczne cechy kuchni rustykalnej
Aranżacja kuchni rustykalnej od razu kojarzy się z domkiem na wsi. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne, gdyż ten sposób urządzania tego pomieszczenia jest inspirowany wiejskim stylem francuskich i angielskich wnętrz. Dlatego w rustykalnym wykończeniu kuchni nie może zabraknąć:
- drewna - wnętrze kuchni rustykalnej jest nim wypełnione od podłóg niemal po sam sufit,
- innych, naturalnych materiałów wykończeniowych – np. kamienia, odsłoniętych cegieł,
- wzorzystych dodatków – by zaaranżować kuchnię rustykalną, warto zainwestować w np. w kwieciste serwety,
- ceramiki – urządzając taką kuchnię, nie zapomnij o wazonach, ceramicznych miskach na owoce czy warzywa. Takie rustykalne dodatki mogą być ozdobione np. florystycznymi wzorami;
- jasnych kolorów – klimat kuchni rustykalnej buduje biel i wszelkie, pastelowe, jasne odcienie.
Znając podstawowe elementy stylu rustykalnego, możesz śmiało zacząć planować wystrój swojej "wiejskiej" kuchni. Podpowiadamy, jak ją urządzić krok po kroku.
[ Styl dopamine decor - jak wprowadzić go do wnętrz? ]
Krok 1. - zajmij się wykończeniem ścian i podłóg
Jeśli urządzasz kuchnię rustykalną, to zrezygnuj z zimnych odcieni na rzecz ciepłych kolorów i naturalnych inspiracji. W związku z tym pomyśl o tym, aby:
- na podłodze tego pomieszczenia znalazły się drewniane deski podłogowe lub płytki imitujące drewno. To pierwszy krok do tego, aby zarówno duża, jak i mała kuchnia rustykalna zyskały przytulny, ciepły klimat;
- na ścianach kuchni rustykalnej znalazły się np. kamienne płytki. Natomiast tam, gdzie nie ma potrzeby ich układania, można poeksperymentować z kolorami. Ściany w takiej kuchni mogą mieć kolor beżowy, pastelowej żółci, écru, waniliowy. Dobrym pomysłem są też tapety – np. z kwiatowym motywem.
Krok 2. – wybierz meble kuchenne rustykalne
Przestrzeń w stylu rustykalnym musi być pełna naturalnego drewna. Dlatego zrezygnuj z mebli z błyszczącymi, gładkimi frontami. Wybierz przeszklone witryny i szafki zdobione frazowaniem. Jeżeli marzy ci się biała kuchnia rustykalna, to zainwestuj w meble z frontami w tym kolorze. Jednak warto wtedy, aby kuchenne blaty miały naturalny, drewniany odcień, co podkręci ciepły nastrój w pomieszczeniu.
Dobrym pomysłem jest również kuchnia rustykalna z wyspą. Design tego mebla może być inspirowany typowym, dużym, wiejski stołem. Taka wyspa może być też zarówno kuchennym blatem roboczym, jak i miejscem wspólnych obiadów i kolacji.
Krok 3. – oświetlenie do kuchni rustykalnej
Lampa, która znajdzie się w kuchni rustykalnej, powinna emitować ciepłe, przyjemne dla oczu światło – dotyczy to przede wszystkim głównego oświetlenia. Może być nim np. minimalistyczny, ale przykuwający wzrok żyrandol oparty na metalowej konstrukcji, z której "zwisają" same żarówki. Jednak by kuchnia rustykalna była funkcjonalna, nie obejdzie się w niej bez nowoczesnego, oświetlenia ledowego tuż nad blatami.
W pomieszczaniu tym mogą znaleźć się też inne, efektowne elementy rustykalne, które będą dodatkowym źródłem światła. Nie bój się umieszczania w tym pomieszczeniu drewnianych latarni czy samych świec – dużych i wysokich.
Krok 4. - wybierz właściwe dodatki do kuchni rustykalnej
Kuchnia urządzona w stylu rustykalnym nie znosi pustki. Pomyśl o tym, aby:
- na jej ścianach znalazły się haczyki, na których powiesisz kolorowe kubki z folkowymi wzorami,
- na stole znalazł się wzorzysty obrus - np. taki z tkanin z motywem modnych angielskich róż,
- na blatach w rustykalnej kuchni umieścić puszki i słoiki – na kawę, herbatę, kakao czy z miodem. Opisz je ozdobną czcionką, a ich wieczka okryj kraciastym kawałkiem materiału. Dzięki temu jeszcze bardziej podkreślisz wiejski styl tej kuchni,
- ozdobić ją kwiatami - a najlepiej ziołami. W kuchni rustykalnej sprawdzą się drewniane, proste skrzynki, które będą Ci służyć za zielnik. Uprawiaj w nich pachnącą i pięknie kwitnącą lawendę, rozmaryn, bazylię, miętę i inne zioła, które wykorzystasz podczas przygotowywania posiłków.
- znalazły się w niej praktyczne, ceramiczne dodatki – może to być porcelanowa maselniczka, ceramiczny słój na miód czy kiszonki lub chlebak.
Marzy ci się duża, otwarta rustykalna kuchnia z salonem? A może masz mniejsze mieszkanie, ale nie chcesz odpuścić i zamierzasz postawić na wiejski klimat tego pomieszczenia? Zarówno wąska kuchnia w bloku, jak i duża przestrzeń w domu może być zaaranżowana w stylu rustykalnym. Pamiętaj jednak o tym, aby dominowały w niej drewno, jasne kolory i by ozdobić ją kolorowymi, charakterystycznymi dodatkami. W ten sposób stworzysz miejsce, które będzie wyraziście nawiązywać do aranżacji typowej, wiejskiej kuchni.