Oddzielenie salonu od jadalni - czy jest konieczne?
Podział otwartej przestrzeni, na której znajduje się salon i jadalnia nie jest konieczny. Jeśli dysponujesz dużym salonem, wystarczy, że stół i krzesła postawisz w drugiej części tego przestronnego pomieszczenia. Osoby spożywające posiłek będą wówczas dość daleko od strefy wypoczynkowej, znajdującej się w salonie i nikt nie będzie sobie przeszkadzał.
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli masz przytulny salon o małym metrażu. Wtedy warto oddzielić salon od kuchni, gdyż zapachy z jadalni z pewnością będą do niego docierać. I w drugą stronę - odgłosy telewizora mogą przeszkadzać domownikom, którzy akurat będą w trakcie spożywania posiłków. Mały salon trzeba jednak oddzielić dosyć subtelnie - wstawienie masywnego regału czy ścianki działowej spowoduje, że przestrzeń znacznie się zmniejszy.
[ Przeczytaj także - Modne schody do domu! ]
Oddzielna kuchnia i salon
Oddzielenie kuchni od salonu nie oznacza postawienia między nimi klasycznej, murowanej ściany. Można zrobić to znacznie subtelnie, zachowując półotwarty układ pomieszczeń. Co można w tym celu wykorzystać?
Meble wypoczynkowe
Duża sofa albo narożnik pozornie oddzielą jadalnię czy kuchnię od salonu. Od strony kuchni będzie widać tył tych mebli, co sprawi, że łatwo będzie się zorientować, że zgodnie z zamysłem mieszkańców obie przestrzenie są oddzielne. To wrażenie wzmocni położenie w strefie relaksu dywanu, który zaakcentuje, że to tutaj jest miejsce na wypoczynek. Jest to bardzo subtelny sposób, ponieważ siedząc na kanapie, wciąż można rozmawiać z osobami, które gotują albo jedzą. Żeby jednak wyglądało to estetycznie, należy wybrać kanapę z tapicerowanym tyłem.
Regały i półki
To do niedawna dość nietypowy, obecnie coraz częściej spotykany sposób oddzielenia kuchni i salonu. Stanowią nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale i dekorację. Na półkach można umieścić bowiem nie tylko książki, ale i wazony, figurki czy świeczki.
Drzwi przesuwne albo przeszklone
To sposób, który świetnie sprawdzi się, jeśli jadalnia znajduje się we wnęce i wstawienie drzwi jest technicznie możliwe. Ma on sens także wówczas, gdy masz wystarczająco duży salon. Rozwiązanie to wymaga nieco więcej pracy niż tylko przestawienie mebli, ale efekt może być naprawdę rewelacyjny! Drzwi można dopasować do aranżacji wnętrza - przeszklone z czarnymi szprosami sprawdzą się w salonie industrialnym i nowoczesnym, zaś białe, przesuwne w klasycznym, skandynawskim i vintage.
Ażurowa pergola z drewna
To charakterystyczny sposób oddzielenia pomieszczeń, wpisujący się w estetykę boho, rustykalną i vintage. Od strony salonu na takiej pergoli mogą wisieć kwiaty, wprowadzając do niego trochę życia. Nowoczesny salon, utrzymany w minimalistycznej estetyce niekoniecznie będzie jednak dobrze wyglądał z taką barierą.
Barek - wyspa
Salon połączony z kuchnią można łatwo oddzielić, wstawiając na granicy pomieszczeń barek. Zwykle jest on dość masywny i wyższy niż zwykły stół, będzie więc widocznie oddzielał strefę kuchenną od wypoczynkowej.
Cienka ściana z kartongipsu
Ten sposób to stworzenie dosłownej granicy kuchni i salonu. Sprawdzi się u osób, które nie przepadają za gotowaniem na widoku albo drażnią je zapachy, które z kuchni rozprzestrzeniają się na cały dom. Taką ściankę dobrze jest postawić również wtedy, gdy salon i kuchnia są urządzone w zupełnie odmiennych stylach.
Oświetlenie
Jeśli chcesz w naprawdę subtelny sposób odseparować aneks kuchenny czy jadalnię od salonu, możesz wykorzystać w tym celu oświetlenie. Duża lampa nad stołem jadalnianym, jak np. Saturn, od marki Grok, albo rząd ledów pomiędzy kuchnią a salonem powinny wystarczająco zarysować podział pomieszczeń.
Jak urządzić salon z oddzieloną jadalnią? Pamiętaj o spójności!
Salon z aneksem kuchennym albo jadalnią, nawet jeśli jest czymś oddzielony, wciąż pozostaje jedną, dużą przestrzenią. Zatem jak oddzielić jadalnię od salonu, żeby wyglądało to spójnie i estetycznie, musi być zaaranżowane w podobnym stylu. Jadalnia w stylu skandynawskim i salon utrzymany z podobnej estetyce stworzą harmonijne, przytulne wnętrze. Styl skandynawski łatwo jest wprowadzić do każdego pomieszczenia w domu, zatem jeśli chcesz, by twoje mieszkanie było całkowicie spójne - warto rozważyć tę estetykę!
[ Retro rewolucja! Sprawdź jak urządzić salon w stylu vintage ]
Jeśli niekoniecznie chcesz wprowadzać do domu określony styl wnętrzarski, zadbaj by poszczególne strefy miały elementy wspólne. Może to być materiał, na przykład drewniane fronty w kuchni i drewniany regał czy stolik w salonie. Wspólnym motywem może też być kolor albo print, przewijający się w części jadalnianej oraz wypoczynkowej.