Czarno-biała łazienka z drewnem
Drewno to niezawodny materiał ocieplający każde wnętrze. Niezależnie od wybarwienia zawsze czyni je bardziej przytulnym. W łazience pojawia się często, a najczęściej pod postacią płytek drewnopodobnych, jak np. Treverkchic Noce Francese, od Marazzi. Płytki imitujące drewno są wybierane ze względu na aranżacje z wykorzystaniem sterylnej bieli i chęci stworzenia prywatnego i pełnego ciepła domowego SPA. Drewno w czarno-białej łazience sprawia, że wnętrze staje się bardziej przyjemne dla oka.
Przy białych lub czarnych szafkach dobrym pomysłem jest zastosowanie drewnianego blatu. Meble też nie muszą być w jednym kolorze – świetnie sprawdzi się połączenie frontów czarnych i w kolorze drewna. Jeśli jest to czarno-biała łazienka z prysznicem, można w strefie kąpieli ułożyć na podłodze lub ścianach mozaikę. W towarzystwie czerni i bieli dobrze odnajdzie się np. kolekcja Art Nouveasu Palais Blue, od Equipe. Ta patchworkowa propozycja w błękitnej tonacji urozmaici ścianę za umywalkę jak również podłogę w strefie mokrej w czarno-białej łazience.
[ Sprawdź jak urządzić zieloną łazienkę z drewnem! ]
Tekstylia do czarno-białych łazienek
Wprowadzają do wnętrza tzw. miękką linię, a więc „zmiękczają” całą aranżację, nadają jej delikatności, subtelności i ciepła. Nie należy ich unikać także w łazience, szczególnie jeśli jest urządzona w chłodnych kolorach.
- Czarną podłogę można okryć jasnym dywanikiem, z kolei białą – ciemnym.
- Ręczniki niech pełnią funkcję ozdobną; nie trzeba ich ukrywać w szafkach, a można po prostu ułożyć na półkach.
- W łazience czarno-białej z oknem niech zawisną zasłony lub firanki, bądź też rolety w ciepłym kolorze.
- Pojemniki na kosmetyki mogą zostać wypełnione lnianym wkładem, który nie tylko uczyni je bardziej praktycznymi, ale też ociepli wnętrze.
Tekstylia pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Ich odpowiedni dobór sprawia, że nie ma konieczności uzupełniania łazienki o inne ozdoby, co nie jest wskazane w stylu nowoczesnym promującym założenie less is more.
Naturalna zieleń w łazience czarno-białej
Kwiaty i rośliny w łazience tworzą sprzyjający człowiekowi mikroklimat, kreują przyjemny nastrój i ocieplają wnętrze. W łazience rośliny wciąż pojawiają się zbyt rzadko ze względu na przekonanie, że w takich warunkach po prostu nie mogą przetrwać. Są jednak zdecydowanie mniej wymagające gatunki, lubiące zacienione stanowiska i dużo wilgoci. Idealnym wyborem będą paprocie, skrzydłokwiat, cibora zmienna i dracena.
Zieleń pięknie uzupełni też białą łazienkę z czarnymi dodatkami, która jest wyjątkowo jasna, a dodatkowo surowa dzięki ciemnym elementom. Rośliny przełamią tę sterylność, ożywią aranżację, jednocześnie nie pozbawiając jej pierwotnego założenia – ma być jasno, czysto, nowocześnie i z wyraźnym kontrastem.
Styl nowoczesny: czarno-biała łazienka z oryginalnymi oprawami oświetleniowymi
Sztuka operowania światłem bardzo się przydaje w aranżacji wnętrz. W łazience zaleca się stosowanie barwy naturalnej i chłodnej. W strefie kąpielowej znajdzie się jednak miejsce na oprawy z ciepłą temperaturą barwową. Mogą być to listwy LED. Ważna dla całej aranżacji jest nie tylko temperatura barwowa światła, ale również charakter i wygląd opraw. W czarno-białych łazienkach warto je potraktować w kontekście dekoracji. Przykładem jest np. wisząca lampa Cosmo od Ideal Lux o modernistycznym kształcie. Przytulności sprzyjają też drewniane lampy, a także te wykonane z bambusa i wikliny.
[ Nowoczesny prysznic bez brodzika - czyli wysoki standard i komfort kąpieli ]
Pastelowe dodatki w łazience czarno-białej
Pastelowe odcienie są nieco zgaszone; do koloru podstawowego dodaje się biel, dzięki czemu łagodnieją i stają się jaśniejsze. Nabierają ciepłego charakteru, jednocześnie pozostając wyrazistymi akcentami we wnętrzach. W biało-czarnych łazienkach pastele są mile widziane w mniejszej lub większej ilości. W pudrowym różu czy mięcie występują dodatki i tekstylia, a więc niewielkie elementy mogące zmienić bardzo dużo. Ciekawym rozwiązaniem będzie umywalka w pastelowym odcieniu, np. seria Green Lux Colori, od Catalano lub armatura w różu albo zieleni.
Biało-czarną szachownicę przełamie pastelowe lastryko na ścianie w strefie pielęgnacyjnej lub kąpielowej. Czarno-białe łazienki nie potrzebują jednak zbyt wielu dodatkowych kolorów, aby stać się miejscami bardziej przytulnymi. Bazę tworzą dwa kolory, więc ten kolejny będzie już trzecim i na tym można byłoby poprzestać. Z tego powodu nie zaleca się łączenia pastelowych barw, a raczej wybór tej jednej.
Łazienkę czarno-białą najłatwiej ocieplić drewnem. Inny sposób to uzupełnienie jej o zielone rośliny. W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzą się oprawy oświetleniowe wykonane z naturalnych materiałów jak również nowoczesne oprawy w kształcie ringów oraz puchate tekstylia. Jeśli wnętrze potrzebuje koloru, to niech wybór padnie na pastelowy odcień.