W centrum jadalni - stół
Nie można określać mianem jadalni, pomieszczenia w którym nie ma stołu! Stół to jej integralny. Co więcej, to mebel, przy którym swoje miejsce znajdzie każdy domownik i zaproszony gość. Przed kupnem tego wymarzonego, należy oszacować, a najlepiej wymierzyć wielkość pomieszczenia i rozmiarowo dopasować stół do wolnej przestrzeni, jak również wizualnie do aranżacji wnętrza. Warto więc zwrócić uwagę na jego kształt, materiał i wykończenie. Zatem, jaki stół powinien stanąć w jadalni jak marzenie? Opcji jest wiele - np. ponadczasowa klasyka czyli stół drewniany. Może mieć prosty kształt lub być wyposażony w rzeźbione nogi, co z pewnością przypadnie do gustu entuzjastom antyków.
Ponadto, w wielu designerskich aranżacjach, stół posiada nieregularne linie i kształt. Coraz częściej spotykane są te z przerwanym blatem. Taki stół świetnie sprawdza się w jadalniach urządzonych w stylu loftowym, industrialnym czy klasycznym. Komponuje się idealnie z innymi drewnianymi meblami, a także z krzesłami tapicerowanymi z metalowymi nóżkami.
Z mody nie wychodzą też stoły ze szklanymi blatami. Nawiązują do stylu modernistycznego i są do tego bardzo proste i minimalistyczne. Taflę szkła można uzupełnić dekoracjami kwiatowymi lub ozdobnymi podkładkami. Jeżeli jadalnia urządzona będzie w stylu skandynawskim, można dobrać do niej stół w kolorze naturalnego drewna lub sterylnej bieli. W industrialnych wnętrzach nieodzownym elementem wystroju będzie stół z drewnianym blatem i czarną metalową podstawą. Ciekawe propozycje stołów jadalnianych znaleźć można w ofercie duńskiej marki BoConcept.
Odpowiednie oświetlenie blatu
Po wyborze odpowiedniego rozmiaru blatu, należy pomyśleć o jego oświetleniu. Powinno być ono właściwie dobrane do wielkości stołu i stylu aranżacji. W zależności od miejsca, w którym stół został ustawiony, wisząca lampa może pełnić funkcję tylko oświetlenia punktowego, jak również dodatkowo oświetlenia głównego. Dobrym wyborem będzie zakup lampy z kilkoma punktami świetlnymi. Efektownie prezentują się oprawy o designerskiej, prostej formie, jak np. czarna oprawa MOI Z 90 NW, od Chors. Szczególnie dobrze wyglądać będą w pomieszczeniu urządzonym w stylu industrialnym.
Natomiast w nowoczesnym wnętrzu, tuż nad stołem pięknie wyglądać będzie wisząca lampa Chlorophilia, Atremide o designerskich liściach. Ciekawym rozwiązaniem nad stołem w kolorze białym będzie lampa Tutu, Panzeri w kształcie kwiatu wykonanego metodą origami. Alternatywą dla jednej większej lampy jest kilka mniejszych z pojedynczymi źródłami światła. Są polecane do większych stołów, ponieważ lepiej doświetlają powierzchnię blatu. Wśród propozycji od Mo znaleźć można lampy Nafir od Axolight, Aplomb od Foscarini i Venus od firmy Kaspa.
Jadalnia jak marzenie - oryginalne ściany
Tłem dla każdej aranżacji są ściany, które mogą pozostać w cieniu lub też być wyrazistym akcentem stylizacji. Najczęściej pokrywa się je farbą w delikatnym kolorze, ale na farbie nie musi kończyć się proces dekorowania i tworzenia przyjemnego klimatu w jadalni. Jeżeli wybór padł na stół o prostych kątach to jedną ze ścian można ozdobić tapetą lub fototapetą, najlepiej w delikatnie zielonej kolorystyce z leśnym printem jak np. fototapeta Sherwood, Wonderwall. Wzór lasu świetnie skomponuje się z drewnianym blatem.
Subtelne pastele to dobry wybór do wnętrz nowoczesnych i glamour. Prawdziwej elegancji wnętrzu doda sztukateria, która ponownie pojawia się w modnych aranżacjach. Najczęściej występuje w prostych formach i ma mniej ozdobny charakter, czego przykładem jest Orac Decor. Są to przypodłogowe i przysufitowe listwy, a także płaskorzeźby będące alternatywą dla innych dekoracji ściennych. To piękna dekoracja nie tylko do wnętrz klasycznych i angielskich, ale też do tych urządzonych w stylu glamour i nowoczesnym. Sztukateria może być w kolorze ścian lub w kontrastowych barwach. Oryginalnie prezentować się będzie m.in. złoto na bieli, a także brąz na beżu.
[ Jak efektownie oddzielić podłogę w kuchni od salonu? ]
Elegancka podłoga w jadalni
Jeżeli właścicielom zależy, aby jadalnia była pomieszczeniem emanującym wyjątkową elegancją, powinni postawić na podłogę odwzorowującą marmur. Biel z mniejszym i większym żyłkowaniem idealnie komponuje się ze sztukaterią na ścianach. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kolekcja The Room, marki Imola.
Płytki te idealnie wpisują się w styl klasyczny i glamour. Marmur pięknie współgra ze złotem i srebrem, warto więc zastanowić się nad tymi kolorami w przypadku opraw oświetleniowych, dekoracji, a nawet krzeseł. Jeśli właścicielom zależy na optycznym powiększeniu pomieszczenia to w tym celu sprawdzą się płytki w wielkim formacie, jak np. Marmoker Nero Creta, Casalgrande Padana. Dzięki ich dużym rozmiarom, nie ma potrzeby stosowania dużej ilości fugi, przez co na podłodze powstaje gładka powierzchnia.
[ Jak urządzić jadalnię jak za milion dolarów? ]
Koniecznie małe i duże dekoracje i ozdoby
Kiedy gotowe są już ściany, podłogi, a także stół z krzesłami i oświetlenie, to wypada jeszcze tylko podkręcić styl całej aranżacji dekoracjami i dodatkami. Właśnie one sprawią, że aranżacja będzie kompletna. Na co dzień na stole zamiast obrusu mogą pojawić się podkładki. W industrialnym wnętrzu niech będą w kolorze czarnym lub szarym (mogę być wykonane z betonu dekoracyjnego). W klasycznych aranżacjach idealnie sprawdzą się podkładki filcowe i ażurowe, w nowoczesnych zaś – gładkie podkładki w nietypowych kształtach.
Z kolei skandynawska i rustykalna jadalnia to idealne miejsce dla podkładek drewnianych. Na stole, a także na komodzie niech pojawią się wazony z żywymi kwiatami. W oknach mogą znaleźć się zaciemniające zasłony, które jednocześnie ocieplają wnętrze i nadają mu elegancji. Aby jadalnia była jeszcze przytulniejsza, dobrze jest postawić na niecodzienne rozwiązanie, a więc duży dywan pod stołem. Dodatkowo zabezpieczy on podłogę przed zarysowaniami. Niech jadalnia będzie wnętrzem, w którym czuć dobry smak!