Uniwersalne panele laminowane
To absolutna klasyka. Panele laminowane od wielu lat dominują w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Jest to na pewno uwarunkowane niską ceną. Panele laminowane przy montażu nie wymagają również pomocy fachowca. Taka podłoga jest też łatwa w czyszczeniu. Nie należy do wymagających, nie trzeba jej zabezpieczać i impregnować, a przy codziennym czyszczeniu wystarczy tylko woda i płyn uniwersalny do mycia powierzchni. Najpopularniejsze są panele w kolorze naturalnego drewna o różnym wybarwieniu. Takie barwy są najbardziej uniwersalne, pasują do każdego wystroju, a sypialni nadadzą przytulności i lekkości.
Aby jednak panele laminowane przetrwały długie lata, zachowując swój pierwotny wygląd i stan, muszą mieć wysoką klasę ścieralności, najlepiej powyżej AC3. Warto też zdecydować się na takie, które mają grubość 8-9 mm. Należy pamiętać, że panele laminowane mają skłonność do puchnięcia przy częstym kontakcie z wodą, wierzchnia warstwa ściera się w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto, na ich powierzchni często pojawiają się zarysowania.
[ Przeczytaj także - Jak ozdobić ścianę w sypialni? ]
Deski drewniane na podłodze w sypialni
Deski podłogowe wiążą się z większym wydatkiem, jednak niezwykle opłacalnym. Drewno jest materiałem naturalnym, w budownictwie i wykończeniu wnętrz wykorzystywanym od wieków. Docenia się je za ponadprzeciętną trwałość i stabilność. Deski drewniane podłogowe wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, pęknięcia i zarysowania. Mogą być ponadto montowane w pomieszczeniach, gdzie będą narażone na duże obciążenie. Ich ogromną zaletą jest piękny, naturalny wygląd. Odnajdą się doskonale w sypialni urządzonej w stylu klasycznym, skandynawskim, industrialnym i art deco. Nowoczesnym aranżacjom nadadzą ciepła i przytulności – cech niezwykle pożądanych w sypialni.
Drewno będzie dobrym wyborem jako okładzina w sypialni. Inwestorzy muszą pamiętać o tym, że deski drewniane wymagają regularnej impregnacji, aby zachować swoje właściwości. Są też bardziej wymagające w pielęgnacji niż laminat. Najlepiej ograniczyć ich mycie wodą do minimum, a na co dzień usuwać zabrudzenia przy pomocy odkurzacza.
Odporne na uszkodzenia panele winylowe
To okładzina podłogowa z bardzo dużym potencjałem, która jest coraz chętniej i częściej wykorzystywana we wnętrzach mieszkalnych. Panele winylowe mają budowę warstwową, nie wpływa ona jednak na ich grubość. Pomimo trzech warstw są one stosunkowo cienkie. Świetnie imitują każdy materiał, np. drewno, kamień i beton, są przy tym zdecydowanie tańsze niż deski drewniane podłogowe czy kamień. Przykładem jest np. kolekcja Parc De Bercy, od marki Charme Parquet, która świetnie odzwierciedla naturalne drewno. Panele winylowe łączą zalety zarówno naturalnego drewna, jak i paneli laminowanych:
- Są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Nie są podatne na działanie wody.
- Są łatwe w czyszczeniu.
- Cechują się właściwościami dźwiękochłonnymi.
- Dzięki antystatyczności nie przyciągają kurzu, są idealne dla alergików.
- Są łatwe w montażu.
- W kolorze drewna nadają wnętrzu ciepła.
- Można je układać na ogrzewaniu podłogowym.
Płytki w sypialni na podłogę w wielu kolorach
Nie da się ukryć, że królestwem dla płytek ceramicznych jest wnętrze łazienki i kuchni. W tych pomieszczeniach układane są na podłodze i ścianach. Jest to uwarunkowane ich wyjątkowymi właściwościami użytkowymi. Płytki do sypialni na podłogę również okazały się bardzo dobrą alternatywą dla drewna, laminatu i winylu. Przede wszystkim jest to materiał odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jest całkowicie wodoodporny, a także łatwo się go czyści. Płytki ceramiczne są wieloletnią inwestycją, którą na pewno docenią osoby unikające częstych remontów.
Czy pomimo doskonałych właściwości użytkowych, płytki sprawdzą się na podłodze w sypialni? Bezpośredni kontakt z zimną podłogą sprawia, że niektórzy zastanawiają się, czy płytki do sypialni na podłogę naprawdę będą dobrym wyborem. Można je układać na ogrzewaniu podłogowym i wtedy w żaden sposób nie odczuwa się ich zimna. W sypialni bardzo dobrze sprawdzą się też dywany, które ocieplą nie tylko podłogę, ale i całą aranżację.
A jaki wzór płytek do sypialni na podłogę wybrać?
- W kolorze naturalnego drewna, również płytki z delikatną strukturą jako alternatywa dla desek drewnianych podłogowych.
- Beton, a więc wielkoformatowe płytki w kolorze szarym, które świetnie sprawdzą się w nowoczesnej i industrialnej sypialni.
- Podłoga w kolorze białego marmuru z wyrazistym użyleniem i połyskującym wykończeniem to propozycja do stylizacji glamour i art deco. Przykładem jest kolekcja Marmi Grigio Uno, od polskiej marki Soloss.
- Ciekawe heksagony, które można ze sobą dowolnie łączyć pod względem kolorów. To dobry sposób na ożywienie sypialni, np. zestawienie drewna z butelkową lub oliwkową zielenią.
- Płytki ceramiczne w kolorze pastelowego lastryko, czyli nietypowe rozwiązanie do sypialni, które idealnie wpisuje się w klimat retro. Świetnym rozwiązaniem do sypialni w tylu retro sprawdzi się kolekcja Stracciatella R Nacar, od Arcana.
[ Sypialnia w stylu industrialnym - jak urządzić? ]
W sypialni sprawdzi się praktycznie każda okładzina podłogowa, chociaż dużo zależy od wystroju wnętrza i indywidualnych preferencji. Mogą być to solidne, ale stosunkowo drogie deski drewniane podłogowe, tanie i mniej trwałe panele laminowane, wodoodporne i odporne na uszkodzenia panele winylowe, a także płytki ceramiczne w bardzo ciekawym wzorze i kolorze.