Z jakiego materiału wykonany jest grzejnik łazienkowy?
Przy wyborze grzejnika łazienkowego trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z ważniejszych jest materiał, z jakiego jest on wykonany. Od niego zależy trwałość urządzenia, odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale też niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. W łazience panują szczególne warunki – jest wysoka wilgotność powietrza i wszechobecna woda.
Grzejniki łazienkowe wykonane są najczęściej ze stali, czasem też z miedzi, których powierzchnie z upływem czasu mogą zostać narażone na ewentualną korozję. Nie bez znaczenia jest też ich lokalizacja w łazience. Montaż grzejnika w strefie A (czyli w strefie narażonej na kontakt z parą wodną) wymaga dodatkowego zabezpieczenia jego powierzchni.
Odbywa się to z wykorzystaniem odpowiedniego podkładu epoksydowego. Strefa B (oznacza strefę całkowicie bezpieczną od wody i pary wodnej) i jest polecana pod montaż grzejników pokrytych standardową powłoką.
Wielkość grzejnika łazienkowego
Łazienka bardzo często jest małym pomieszczeniem, dlatego aranżacja tego wnętrza w przypadku niewielkiego metrażu jest nie lada wyzwaniem. Wymaga dobrego rozplanowania wszystkich, niezbędnych sanitariatów. Dotyczy to też grzejnika łazienkowego, którego obecność w konkretnym miejscu uzależniona jest nie tylko od wykończenia jego powierzchni, ale też rozmiaru i kształtu. Jeżeli mamy niewiele wolnego miejsca na ścianie, lepiej zdecydować się np. na grzejnik wąski, a długi jak np. czarny Fat Vertical, HushLab o matowym wykończeniu. Z kolei nad wanną może pojawić się grzejnik poziomy, który będzie ciekawą dekoracją w porównaniu z klasyczną półką czy lustrem. Efektownie sprawdzi się w tym miejscu drabinkowy grzejnik Tune VWS, od Termy w kolorze czarnym.
[Nietypowa podłoga i ściany w łazience? Postaw na płytki patchworkowe! ]
Montaż grzejnika łazienkowego
Sposób montażu grzejnika łazienkowego również nie jest bez znaczenia. Do wyboru są grzejniki łazienkowe z mocowaniem bocznym i dolnym.
- Grzejnik łazienkowy z podłączeniem bocznym: jest to najpowszechniejsze i najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Sprawdza się w mieszkaniach, w których już istnieje stary grzejnik i chcemy go wymienić na nowy. Nie ma wtedy konieczności wprowadzania większych zmian w instalacji. Przy jego podłączaniu trzeba pamiętać, aby rura doprowadzająca wodę była usytuowana na górze, a odprowadzająca na dole.
- Grzejnik łazienkowy z podłączeniem dolnym: opcja ta sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca, a więc w małych łazienkach. Taki grzejnik cechuje się smukłym kształtem, a rura doprowadzająca jest bliżej środka urządzenia, z kolei odprowadzająca znajduje się od strony krawędzi.
Grzejnik łazienkowy dekoracyjny dla entuzjastów designu
Tradycyjne grzejniki łazienkowe nie zawsze pasują do wnętrza pod względem estetycznym. Świetnym przykładem jest wszystkim znany "klasyk" czyli grzejnik łazienkowy biały szczebelkowy. W nowoczesnych stylizacjach architekci często ukrywają go w zabudowie, a to ogranicza rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu. Warto wspomnieć, że biały grzejnik nie najlepiej prezentuje się też w łazienkach industrialnych i glamour.
Alternatywą dla klasycznego grzejnika jest grzejnik dekoracyjny, który cechuje się bardzo minimalistycznym wzornictwem. Dużą popularnością cieszą się grzejniki łazienkowe o matowym wykończeniu. Na przykład model Lean, od HushLab świetnie sprawdza się w surowym industrialu, klimatycznym lofcie i sterylnej nowoczesności.
W ofercie producentów dostępne są grzejniki poziome w postaci gładkiej płyty o jednolitym kolorze np. czarnym lub szarym, jak na przykład model Cut Horizontal Single, Caleido. Taki dekoracyjny i jednocześnie praktyczny element bardzo łatwo można dopasować do wystroju wnętrza. Ponadto posiada designerskie przecięcia do wieszania ręczników.
[ Bo w łazience liczy się detal! Dobierz odpowiednie wieszaki na ręczniki! ]
A może grzejnik łazienkowy elektryczny?
Jednym z rozwiązań jest grzejnik łazienkowy elektryczny. Często pełni rolę głównego źródło ciepła, a czasem jest rozwiązaniem dodatkowym. Pracuje wtedy, kiedy jest to konieczne – wystarczy podłączyć go do prądu i nagrzać pomieszczenie. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. W kontroli zużycia prądu pomaga specjalny sterownik, dzięki czemu można oszczędnie korzystać z ogrzewania w łazience, a przy tym zapewnić sobie wysoki komfort termiczny. Przykładem elektrycznego grzejnika dekoracyjnego jest ONI O-P, Vasco. Posiada aluminiową płytę przednią, która szybko się nagrzewa i oddaje ciepło.
Grzejniki łazienkowe wciąż cieszą się dużą popularnością pomimo pojawienia się alternatywnych rozwiązań, jak np. ogrzewanie podłogowe. Przy wyborze tego odpowiedniego należy kierować się metrażem pomieszczenia, mocą urządzenia, jego wielkością, kształtem, sposobem podłączenia, ale i walorami estetycznymi.