Kolory morza
Morze za oknem nie jest wcale niezbędne, by odtworzyć klimat nadmorskiego luksusu. Wiele z elementów stylu Hampton można wprowadzić w każdym wnętrzu, należy jednak dobrze przemyśleć całość aranżacji. Jedną z najważniejszych cech, charakteryzujących ten styl, jest kolorystyka. Brakuje tu intensywnych barw, żywych akcentów. Rezydencje w Hamptons wystawione są na stałą ekspozycję silnego słońca, wiatru i morskiej wody – przez działanie tych czynników nieubłaganie bledną kolory. W stylu Hampton przeważają zatem barwy jasne i stonowane. Dominują odcienie bieli, beżu, ecru oraz kolory morza – szarości i zgaszony błękit.
Wakacyjny przepych
Styl Hampton to ponadczasowa elegancja, jednak w lżejszym, wakacyjnym wydaniu. Wiele mebli, na które można natknąć się w nadmorskich rezydencjach, inspirowanych jest wiktoriańskim przepychem. Nie znajdziemy tu jednak ciemnego drewna, bo meble – pojemne, klasyczne, często bogato zdobione – zawsze są białe. To one stanowią podstawę aranżacji i bazę dla dodatków. Meble mogą być duże, nie mogą jednak przytłoczyć wnętrza. Planując aranżację, warto zlikwidować niepotrzebne zakamarki i zostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni. Kompletując umeblowanie, warto też pamiętać o tym, by wybierać przedmioty najwyższej jakości – Hampton to luz, ale i luksus.
Wypełnienie światłem
Biel jest elegancka, odpręża i wprowadza nastrój wakacyjnego luzu, ale też dodaje światła. Rezydencje w Hamptons często są przeszklone, by z każdego ich zakątka rozpościerał się widok na ocean. Dzięki temu wnętrze jest nowoczesne i bardzo jasne. Ogromne okna nadają domom wrażenia lekkości. Planując wnętrze w stylu Hampton, warto zaaranżować je tak, by nic nie przesłaniało okien, a do środka wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Zamiast ciężkich zasłon w oknach lepiej powiesić lekkie firany lub całkowicie z nich zrezygnować. By wnętrza wyglądały równie dobrze wieczorem, warto pomyśleć o wybraniu odpowiedniego oświetlenia do każdego pomieszczenia. Tutaj sprawdzą się lampy sufitowe, takie jak na przykład oprawa czarna Recessed 2XGU10 od polskiej marki Sternlight.
Nadmorski klimat
Komponując dodatki do wnętrza, warto zainspirować się klimatem nadmorskim, wakacyjnym. Warto wykorzystać w tym celu autentyczne pamiątki z odbytych podróży. Na ścianach mogą wisieć czarno-białe zdjęcia krajobrazów lub mapy w szklanych antyramach. Część dekoracji powinna mieć naturalny charakter – mogą to być pozbierane na plaży muszle, koralowce, kamienie czy wyrzucony przez morze kawałek drewna. Poduszki, koce i pledy mogą mieć charakterystyczne dla stylu marynarskiego wzory – motywy kotwicy lub biało-niebieskie pasy. Dodatki mają kojarzyć się z odwiedzonymi miejscami i budzić przyjemne wspomnienia, by przebywanie w ich otoczeniu było przyjemnością.
Błogi relaks
Wnętrze w stylu Hampton ma wyciszać, uspokajać, wprowadzać w dobry nastrój. Ma być nie tylko glamour, olśniewać szykiem i elegancją, ale również zapewniać najwyższy poziom komfortu. Sofa musi być wygodna, poduszki miękkie, a dywan puszysty, tak, by można było chodzić po nim bosymi stopami. Nastrojowy klimat stworzą też takie elementy jak pachnące świece i świeże kwiaty w wazonach. Dom ma sprzyjać przede wszystkim wypoczynkowi, stanowić ostoję i przepełniać serca mieszkańców spokojem i harmonią.
We wnętrzu w stylu Hampton sprawdzi się zasada „wszystko albo nic” – zamiast przemycać elementy, inspirowane tym stylem, warto urządzić w jego duchu całe wnętrze. Mówi się, że Hampton to nie motyw przewodni, ale styl życia – warto mu się poddać i sprawdzić, jakie będą efekty.