Designerskie wanny - skąd ta różnorodność?
Nie da się ukryć, że wszyscy lubimy otaczać się pięknem, pod każdą postacią. Nie inaczej jest w przypadku wnętrz, materiałów wykończeniowych i produktów. W projektach coraz częściej stawiamy nie tylko na ergonomię, ale też na oryginalny design produktów. Eleganckie linie, wyszukane kształty designerskiej wanny oraz jej nieoczywiste materiały wykończeniowe sprawiają, że zwykłe pomieszczenie łazienki może stać się ekskluzywnym pokojem kąpielowym. Inwestorzy nie chcą już tradycyjnych rozwiązań aranżacyjnych, pragną wyszukanych produktów, które zdominują przestrzeń i nadadzą jej charakteru.
[ Jak łączyć drewniane dodatki w czarnej łazience? ]
Prostokątna wanna do łazienki
Jednym z rodzajów designerskiej wanny do łazienki jest wersja prostokątna. Mimo upływu lat jej klasyczny kształt i design jest wciąż bardzo popularny i dostępny na rynku. Obecnie oferowane przez producentów prostokątne wanny zachwycają funkcjonalnością, jakością i pięknym designem. Jak sama nazwa wskazuje – mają wszystkie kąty proste. To, co je wyróżnia, to uniwersalność – pasują niemalże do każdego wnętrza. Co istotne – są dostępne w wielu rozmiarach. Prostokątną wannę można montować zarówno w narożniku, przy ścianie, we wnęce, jak i w wersji wolnostojącej. Decydując się na wannę prostokątną, należy odpowiedzieć sobie na pytanie - jaką dysponujemy przestrzenią? Tradycyjne wanny prostokątne mają długość od około 120 do nawet 200 centymetrów. Z kolei ich szerokość wynosi często od 70 do 100 centymetrów. Często ich długość zmienia się co ok. 10 cm, dlatego można je zainstalować zarówno w małych, jak i dużych łazienkach.
Dlatego wybór wanny w kształcie prostokąta zawsze powinien być poprzedzony precyzyjnym pomiarem. Montując prostokątną wannę należy pamiętać o tym, by była ona spójna stylistycznie z pozostałymi elementami wystroju tj. umywalką i miską WC. Świetną propozycją wanny o prostych kątach, lecz nieco zaokrąglonych jest model Bowls Brick marki HushLab wykonanej z akrylu, który długo utrzymuje stałą temperaturę wody.
Owalna wanna do łazienki
Przeciwieństwem wanny prostokątnej jest wanna owalna. Jej zaokrąglenia dodają sanitariatowi lekkości, ale pozwalają również komfortowo wypocząć podczas kąpieli. Wynika to z jej odpowiedniego wyprofilowania – zaokrąglenia zapewniają doskonałe podparcie plecom, a często takie modele są również wyposażone w specjalne zagłówki, które z kolei zapewniają podparcie karku i głowy. To właśnie za idealne dopasowanie konstrukcji do ciała użytkownicy kochają wanny owalne. Świetnym przykładem takiej wanny jest Pavo od polskiej marki Selestio. Wolnostojąca wanna jest niezwykle kształtna i elegancka. Świetnie sprawdzi się w kobiecych pokojach kąpielowych.
Wanna do łazienki w owalnym kształcie pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu. Może być instalowana we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych i ekskluzywnych. W każdym wariancie będą prezentować się efektownie. Plusem jest możliwość zamontowania ich zarówno w wersji wolnostojącej, jak i z obudową – znacznie ułatwia to zaaranżowanie każdej przestrzeni, nawet tej na pozór trudnej do zaplanowania.
[ Ochrona urządzeń sanitarnych przed osadzaniem się kamienia - Poznaj Scale Buster! ]
Asymetryczna wanna do łazienki
Asymetryczna wanna do łazienki najczęściej są wykonane z akrylu – materiału niezwykle lekkiego i łatwego w kształtowaniu. Tworzywo to jest ciepłe i miłe w dotyku, często wyróżnia się właściwościami termoizolacyjnymi oraz antypoślizgowymi, stąd też wielu użytkowników docenia je za umożliwienie komfortowej kąpieli. Wybierając designerską wannę, warto zwrócić uwagę na ich ustawienie – są one bowiem dostępne w wersji lewo - i prawostronnej. Typową wanną asymetryczną, o nieregularnych kształtach różnych długościach boków jest wanna Harmonia od marki Roth. Pozwala ona na 100 procentowe zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, nawet w niewielkiej przestrzeni. Asymetryczną wannę montuje się w wersji wolnostojącej albo zabudowanej. W tym drugim przypadku zabudowa może być również akrylowa, choć dużą popularnością cieszą się również te wykonane z płytek ceramicznych. Wybierając ten drugi wariant, warto wziąć pod uwagę, że ułożenie płytek na nierównych płaszczyznach, często półokrągłych ściankach, jest trudne – nie każdy model tu się sprawdzi. Idealne są malutkie płytki, np. mozaika, które można dowolnie formować.