Kontakt z przyrodą nie jest luksusem…
…a naszą wewnętrzną potrzebą egzystowania z innymi organizmami żywymi. Żyjemy coraz szybciej, intensywniej i mniej świadomie swoich potrzeb. Koncentrujemy się na tym, czego oczekują od nas inni, a nie na tym, czego chcemy my sami. To wywołuje niepokój, stres i mnóstwo negatywnych emocji. To, jakimi wnętrzami się otaczamy, ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegać rzeczywistość, jak będziemy się czuć i traktować przeszkody od losu, które pojawiają się na naszej drodze.
Ludzie żyli w zurbanizowanym świecie, gdzie aranżacje mieszkań w przeważającej większości przez dłuższy czas były surowe, proste, minimalistyczne, chłodne, pozbawione ciepła, którego każdy z nas mniej lub bardziej potrzebuje. Zaczęto doceniać naturę, jej niebywałą zdolność kojenia stresu i nerwów, wypełniania nas bardziej pozytywną energią, pozwalającą się wyciszyć i otworzyć umysł ograniczony przez narzucone przez innych konwenanse. Biofilia jest jak oczyszczenie, które bazuje na naturalnych materiałach, ale też wzorach. We wnętrzach pojawiają się zarówno żywe rośliny w donicach, jak również struktury imitujące naturalne materiały oraz dekory, nawiązujące do świata przyrody. Mieszkanie otwiera się na otoczenie – ogród, las i park.
[ Botaniczne dodatki? Kliknij i przeczytaj o nich więcej - Zielono mi, czyli jak wprowadzić zielone akcenty do wnętrz ]
Gra w zielone…ale nie tylko
W stylu biofilii dominującą rolę odgrywa zieleń, to właśnie ona w sposób niezwykle subtelny, ale zdecydowany potrafi odmienić najbardziej surowe wnętrze. Możemy nią wypełnić donice, które z kolei wykonane zostały z surowego betonu lub szlachetnego drewna z wyrazistym rysunkiem słojów. Zieleń coraz częściej pojawia się też na tapicerowanych meblach, jak np. sofa na drewnianych nóżkach w odcieniu butelkowym czy też fotel z weluru, któremu towarzyszy podnóżek. Botaniczne dekory znalazły się też na ceramicznych płytkach, które dotychczas pokrywały ściany jedynie w kuchni i łazience, podczas gdy teraz odważnie wkraczają na salony. Zieleń łączy się z innymi kolorami, jak na płytkach dekoracyjnych Jungle od Ornamenta, ukazując bogactwo otaczającego nas świata. Płytki możemy wykorzystać w pokoju dziennym do udekorowania jednej ze ścian, np. przy sofie, przed którą stoi drewniany stolik, a obok lampa na trójnogu z materiałowym abażurem.
Zieleń pięknie łączy się z drewnem, w takim duecie występuje przecież na swojej naturalnej scenie. Dlatego zieleń na ścianach uzupełnić możemy o drewno na podłodze. Innym pomysłem na wykorzystanie tego duetu we wnętrzach jest połączenie tych dwóch kolorów w łazience na ścianie – drewno pod kabiną prysznicową, zielone płytki na pozostałych ścianach.
[ Urządzasz mieszkanie, robisz remont i wymieniasz kabinę prysznicową? - Zobacz na co zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową ]
Dom przyjazny środowisku
W biofilii oprócz zieleni pojawiają się naturalne materiały lub też powierzchnie je imitujące. Im więcej natury, tym lepszy i bardziej sprzyjający człowiekowi ekosystem. Mile widziane w takich wnętrzach jest wspomniane już drewno o wyjątkowych właściwościach ocieplania stylizacji. Oprócz jego typowego wykorzystania na podłodze i meblach jest też w wersji odświeżonej. Do wyboru mamy drewniane lampy, wazony i donice. Można zdecydować się też na cegłę, która idealnie współgra z zielonymi motywami, podobnie jak kamień oraz beton.
Biofilia nie tylko przekracza progi naszych domów, ale też pojawia się na zewnątrz, np. na elewacji budynku. Niezwykle ciekawą propozycję dla poszukiwaczy i miłośników natury przygotowała firma Casalgrande Padana. To kolekcja płytek Limpha Helix, imitująca bluszcz, zielony żywopłot. Są to powierzchnie w kolorze zielonym, pokryte dekorem w formie liści mieniących się w różnych odcieniach zielonego. Cechują się nie tylko bardzo naturalnym wyglądem, ale również wyjątkowymi właściwościami antybakteryjnymi i samoczyszczącymi. Szczególnie dobrze prezentują się na balkonie i tarasie, tworząc spokojny azyl w bliskim otoczeniu przyrody.
Człowiek jest częścią przyrody i ucieczka przed nią jest jak pozbawienie samego siebie najlepszych warunków do egzystencji. Sprzeciwiając się naturze, przestajemy czerpać z niej energię, której każdy potrzebuje, aby przetrwać w tym coraz bardziej zurbanizowanym świecie, nienaturalnym środowisku dla człowieka. Niech biofilia będzie okazją do pozostania w pięknej relacji z naturą. Niech w Twoim domu nigdy nie zabraknie ukojenia, spokoju i pozytywnych emocji.