Daniel Libeskind w Poznaniu. Za nami pierwsza edycja forum „ARCHIIDEE”.
Budynek powinien być zarówno praktyczną, jak i poetycką, przestrzenią, która odzwierciedli to, w jakich czasach żyjemy – tłumaczył w sobotę Daniel Libeskind podczas forum projektantów Archiidee.
21 października w auli Politechniki Poznańskiej odbyła się pierwsza edycja Forum Archiidee, cyklu wykładów prowadzonych przez wybitne osobowości świata architektury, designu, nauki i biznesu. „Projektant Idea Konfrontacja” to hasło przewodnie całodniowej serii wykładów, w których uczestniczyło kilkuset gości z całego kraju.
Organizatorem i inicjatorem wydarzenia jest Grupa Mo, lider branży wyposażenia wnętrz. Tytuł Gospodarza wydarzenia objęła Politechnika Poznańska. Partnerem wydarzenie jest włoski producent Casalgrande Padana. Autorem nazwy i formuły forum jest prof. dr hab. Sławomir Rosolski.
Archiidee jest przedsięwzięciem stworzonym z myślą o architektach, ale nie tylko, ma na celu zbudowanie platformy wymiany poglądów o szeroko rozumianym projektowaniu i technologiach - oraz skonfrontowanie ich ze światowej sławy intelektualistami.
„Szybki rozwój technologii dotyka każdego aspektu naszego życia, także architektury. Obszary te wzajemnie się przenikają, a nasza firma jest platformą łączącą obie dziedziny. To fascynujący proces, który stał się dla mnie inspiracją do zorganizowania forum - mówi Tomasz Desko, pomysłodawca wydarzenia, Prezes Zarządu Grupy Mo.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień poznańskich wykładowców. Prof. dr hab. Sławomir Rosolski poruszył temat zagadnień odwrotnych w projektowaniu, a prof. dr hab. Edward Szczechowiak skupił się na idei projektowania zintegrowanego. Następnie Tomasz Desko przedstawił najnowsze technologie stosowane w zewnętrznej i wewnętrznej obudowie ceramicznej budynków, ze szczególnym uwzględnieniem efektu 3D. Tym samym nawiązał do ostatnich prac głównej gwiazdy wieczoru.
Uwieńczeniem spotkania był wykład Daniela Libeskinda, światowej sławy architekta, znanego ze spektakularnych budynków takich, jak Muzeum Żydowskie w Berlinie czy rozplanowanie strefy Ground Zero w miejscu World Trade Center w Nowym Jorku. Artysta zaprezentował swoje najciekawsze projekty z całego świata, chętnie odpowiadał też na pytania publiczności, wykraczając erudycyjnie poza tematykę architektury. Przed pożegnaniem się z publicznością wręczył nagrodę studentom wyróżnionym w konkursie „Synergia działa”. Widownia, wypełniająca tego dnia po brzegi aulę, podziękowała za inspirujący wykład długą owacją na stojąco.
Daniel Libeskind urodził się w Polsce, w Łodzi, w 1946 r. jako nastolatek wyemigrował z rodziną do Ameryki. Studiował muzykę, ale porzucił ją dla architektury. Obecnie, poza prowadzeniem wraz z żoną pracowni architektonicznej, wykłada architekturę i sztukę na amerykańskich uczelniach. Trzonem jego działalności jest projektowanie i realizacja wszechstronnych projektów miejskich, kulturalnych i komercyjnych na całym świecie.
Kolejne wydarzenie z cyklu Archiidee już prawdopodobnie za rok, organizatorzy planują zaprosić następne „wielkie nazwisko” z czołówki światowej architektury, nie mogą jednak jeszcze zdradzić szczegółów.