Maciej Woltman – wybitny malarz, grafik, utytułowany plakacista.
Jego sugestywne w barwach, ekspresjonistyczno-malarskie plakaty z lat 80-tych ubiegłego wieku jak „Gandhi”, „Star-80”, „Księżniczka”, „Ballada o Narayamie” i wiele innych, wpisujące się w stylistykę Polskiej Szkoły Plakatu, pozwoliły mu z sukcesem zaistnieć na scenie artystycznej.
Jest Laureatem Nagrody w Hollywood (1986) za plakat do filmu „Ballada o Narayamie” W głębi duszy, jak sam o sobie mówi, malarz i to malarstwo właśnie wraz z właściwymi mu sposobami obrazowania zdominowało twórczość Woltmana.
Jego malarstwo konsekwentnie skoncentrowane na człowieku i jego cielesności, czasem bliskie formalnej zabawie, w której ujawnia warsztatowy perfekcjonizm, innym razem oscyluje wokół erotycznej aury, zmysłowej natury życia i poszukiwań fizycznego piękna, a niekiedy ujawnia jego kruchość i ograniczenia.
W 2013 otrzymał wyróżnienie „Najpiękniejsza książka roku”, Warszawa, za opracowanie graficzne oraz ilustracje do poezji Barbary Janas Dudek ” Zakład pracy chronionej” W rozmowie z Marią Brzozowską artysta opowiada nie tyko o tym co zainspirowało go do stworzenia prac na wystawę "Spojrzenia i akty wybrane", ale i o pasjonującym procesie twórczym i emocjom, które mu w tym procesie towarzyszą.
Z rozmowy dowiemy się więcej o współpracy z mentorami artysty - Waldemarem Świerzym i Janem Świtką - i zapytamy artystę czy łatwo dyskutuje się o własnym malarstwie i konfrontuje z opinią otoczenia.
Zapraszamy! Wywiad nagrano w dzień wernisażu wystawy "Spojrzenie i akty wybrane" w Mo Galerii w Poznaniu.
Rozmawiała: Maria Brzozowska.